Copyright 2024 - PWGP

Grupa - Maluchy

Zapraszam rodziców dzieci 3 letnich do korzystania z utworzonej witryny, na której będą prezentowane propozycje zabaw i zajęć z dziećmi w ramach realizacji podstawy programowej. Proszę o korzystanie z dostępnych środków dydaktycznych oraz podanych stron internetowych. Informuję, iż jako nauczyciel grupy jestem do dyspozycji rodziców i dzieci codziennie w godzinach od 8:00 do 13:00.
 
Agnieszka Pabian
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Tydzień I
 
Temat: „Pani Wiosna”
 
 
Zajęcia z dnia 25.03.2020 r.
 
1. Zabawa „Pory roku”: omówienie wspólnie z rodzicami na podstawie dowolnego obrazka z internetu charakterystycznych cech poszczególnych pór roku, ze szczególnym zwróceniem uwagi na dominujące w nich kolory. 
2. Ćwiczenia ortofoniczne, oddechowe: naśladowanie głosu ptaków, klaskanie języczkiem, ziewanie, wąchanie kwiatów, naśladowanie wiosennego wiatru.
3. Zabawy z wiosną - kończenie przez dziecko zdania:
Zawitała do na wiosna, piękna i ..... (radosna).
Radują się dzieci, gdy słoneczko mocno ..... (świeci).
Widać wiosny oznaki, bo latają w górze ..... (ptaki).
Lata osa koło ..... (nosa).
Lato mucha koło ..... (ucha) itp. 
4. Zabawa twórcza: Wiosna jest .......... (Lato, Jesień, Zima).
5. Ćwiczenia słuchowe ”Pory roku”: powtarzanie nazw pór roku z równoczesnym klaskaniem oraz wyszukiwaniem rytmu łyżką o stół, kubek itp. 
6. Rysowanie kredkami „Wiosna wokół nas”.
7. Zabawa ruchowa - taniec relaksacyjny z chustką do muzyki „Wiosna” z serii Cztery pory roku (dostępna na stronie Youtube).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 26.03.2020 r.
 
1. Zabawy paluszkowe w oparciu o rymowanki z książki M. Bogdanowicz „Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masazyki”: proszę o utrwalanie z dziećmi rymowanek z równoczesnym pokazywaniem:
„Chodziła czapla po desce ....”, „Idzie kominiarz ....”, „Ślimak, ślimak ....”, „Tańcowały dwa Michały ....”, „No gorze różne ....”, „A to co jajko ....”, „Kropka kropka, kreska, kreska fotografia ....”, „Entliczek pentliczek ....”, „A to było tak ....”, „Raz, dwa, trzy, cztery maszeruje ....”, „Dzik jest dziki ....”, „Raz rybki w morzu brały ślub ....” „Małpy skaczą ....”. 
2. Uczymy się piosenki pt. „Maszeruje wiosna” (piosenka dostępna na stronie YouTube, na kanale Świat dziecka): proponuję omówienie treści piosenki oraz zabawę z dostępnymi rekwizytami do jej słów i melodii.
3. Praca plastyczna „Wiosna”, malowanie farbami plakatowymi: proszę o wykorzystanie kopii obrazka ze strony internetowej (www.kolorowankimalowanki.pl) pt. „Kolorowa wiosna”, bądź inne dostępne w sieci lub w materiale własnym. 
Omówienie prac ze szczególnym zwróceniem uwagi na kolory dominujące wiosną. Zorganizowanie własnej galerii prac (chętnych proszę o przysłanie mi zdjęcia).
4. Zabawy ruchowe „Bociany” , chodzenie na palcach „Żabki”, skoki w rytmie grzechotki - na przemian (utrwalanie pojęć wysoko, nisko).
Polecam wykonanie wspólnie z dzieckiem grzechotki z butelki plastikowej, wypełnionej dostępnym materiałem sypkim.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 27.03.2020 r.
 
1. Rozwijanie sprawności manualnej rąk - swobodne wycinanie nożyczkami. Wykorzystanie gazet, katalogów itp. 
2. Zabawy z piosenką „Maszeruje wiosna”, rytmiczny marsz po obwodzie koła z równoczesną inscenizacją ruchem treści.
3. Zabawa „Kolory wiosny”, dzieci poruszają się w rytmie grzechotki raz wolno, a raz szybko, na przemian. Na hasło "Kolor zielony",  szukają i wskazują w otoczeniu kolor zielony. Zabawę powtarzamy kilka razy, za każdym razem dzieci szukają innego koloru.
4. Zabawa matematyczna "Kwaty i motyle": proszę o przygotowanie pomocy do zajęcia z dowolnego materiału. Rozdajemy dzieciom trzy kwiatki: pierwszy ma 3 płatki, drugi 4 płatki, a trzeci 5 płatków. Dzieci liczą płatki na kwiatkach, a następnie umieszczają na kwiatku tyle motyli, ile jest płatków.
5. Ćwiczenia słownikowo-gramatyczne „Lubię wiosnę bo.......”.
6. Zabawa ruchowa z chustką „Rosnące kwiatki”, w rytmie dowolnej muzyki (utrwalenie pojęć: wysoko, nisko).
 
Zadanie dodatkowe dla dzieci 4-letnich
Proszę o wykorzystanie przygotowanych sylwet motyli i kwiatów.
Sregregowanie na trzy grupy: motyle, kwiatki, płatki, przeliczanie w utworzonych zbiorach, wskazywanie gdzie jest najwięcej, a gdzie najmniej (na miarę możliwości, o ile więcej).
Zabawy z treścią, typu: "przyleciały 3 motylki, doleciało do nich 4 - ile było razem motyli?", itp. (tutaj liczę na pomysłowość rodziców).
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 30.03.2020 r. 
 
1. Ćwiczenia manualne: słoneczko - rysuj po śladzie, żabka - połącz kropki, zaprowadź bociana do żabki - rysowanie linii ciągłej na ograniczonym polu.
2. Wiosenne zagadki: polecam skorzystać z Internetu, niektóre z nich:
- W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima (wiosna).
- Powrócił z daleka, ma długie nogi i dziób czerwony przyleciał w nasze strony ( bocian).
- Kolorowe i pachnące, czy w ogrodzie czy na łące, zawsze chętnie je zbieramy na bukiecik dla swej mamy ( kwiaty).
3. Oglądanie wiosennych kwiatów (skorzystanie z internetu): opisywanie ich wyglądu, koloru itp. Zabawy słowne: dzielenie nazw kwiatów na sylaby, określanie pierwszej głoski, ostatniej (do zabaw wykorzystujemy przedmioty wydobywające dźwięk).
4. Osłuchani z wierszem „Puk , puk w okienko”( uczymy się na pamięć).
Puk, puk w okienko!
Wyjdźcie dzieci prędko 
Idzie piękna pani
z jasnymi włosami.
W zielonej sukience 
wyszytej kwiatami. 
Słonko złote swieci 
ciesza sie nim dzieci 
Puk, puk w okienko!
Wyjdźcie dzieci prędko!
Rozmowa na temat treści wiersza: gdzie pukała wiosna?, kogo wołała?, jaką miała sukienkę?, jakie włosy? itp.
5. Zabawa „Spacer z wiosna”: Dzieci przy dźwiękach muzyki wykonują polecenia:
- „Zbieramy kwiaty” - udają, że podnoszą coś z podłogi,
- „Gonimy motyle” - biegają  za motylami,
- „Łapiemy ptaszki” - rytmicznie podskakują i łapią ptaszki.
Okazjonalne  ćwiczenia ortofoniczne - naśladowanie głosów ptaków.
7. Spacer po ogrodzie: szukanie pierwszych kwiatów wiosny, słuchanie śpiewu ptaków, śpiew piosenki „Maszeruje wiosna”.
Zadanie dodatkowe dla dzieci 4-letnich
Utrwalenie w zabawie pojęć: mały, większy, największy i odwrotnie, wykorzystując dostępne materiały.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tydzień II
 
Temat: "Bajki i baśnie"
 
Zajęcia z dnia 31.03.2020 r.
 
1. Utrwalenie słów piosenki „Maszeruje wiosna” oraz słów wiersza „Puk, puk w okienko”.
2. Piosenki do zabaw z rodzicami:
- „Kaczuszki” - piosenka dla dzieci (znajduje się na stronie YouTube na kanale BajeczkiPioseneczki),
- „Żabie kroki” - piosenka dla dzieci (znajduje się na stronie YouTube na kanale Śpiewające Brzdące).
Piosenki będą wykorzystane podczas zabaw w przedszkolu.
3. Rozwijanie sprawności manualnej rąk: lepienie z modeliny lub plasteliny zwierząt, żyjących w wodzie: ryb, wielorybów, żółwi o różnej budowie (utrwalenie pojęć: mały, duży, gruby-cienki).
4. Zabawa dydaktyczna w ciepło-zimno pt. „Gdzie jest złota rybka?”. W zabawie dziecko zamyka oczy a rodzic ukrywa rybkę. Kiedy dziecko zbliża się do przedmiotu, mówimy: ciepło, cieplej, gorąco, parzy! I odwrotnie, gdy oddala się.
5. Oglądanie bajki pt. „O rybaku i złotej rybce” (dostępna na stronie YouTube na kanale audiobajkipl). Próby wymieniania bohaterów bajki, opisywanie rybki. Wspólnie z rodzicami omówienie treści z uwzględnieniem morału bajki, nauka formułowania wielozdaniowych wypowiedzi.
6. Ćwiczenia oddechowe z folią np. malarską lub chustą „Fale”: wdech nosem, wydech ustami. Taniec do dowolnej melodii, na przerwę w muzyce, dzieci wydają dźwięk „bulu, bulu, bulu” i tańczą dalej.
7. Ćwiczenia słuchowe - próby grania: dwie pokrywki, dwie metalowe łyżki, dwie drewniane łyki, stukanie łyżką o dno (proponuję wykonywać ćwiczenia w określonym przez rodzica rytmie).
 
Zadanie dodatkowe dla chętnych
Kolorowanie Złotej Rybki za pomocą folii bąbelkowej: kartka z szablonem rybki, dzieci maczają folie w żółtej farbie i kolorują rybkę, poprzez przyciskanie do kartki.
 
Zachęcam rodziców do przeczytania dziecku bajki na dobranoc „Jaś i Małgosia”.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 01.04.2020 r.
 
1. Rozwijanie kreatywności  i pomysłowości podczas wykonywania kukiełek do bajki pt. „Czerwony Kapturek”, z użyciem dostępnego materiału. 
2. Teatrzyk kukiełkowy „Czerwony Kapturek”, inscenizacja bajki.
3. Rozmowa na temat bajki. Gra dyskusyjna:
- A kto to jest Czerwony Kapturek?
- Dlaczego ten wilk rozmawia z dziewczynką?
- Czy Czerwony Kapturek powiedział wilkowi, gdzie mieszka jego babcia?
- Pewnie ona nie wiedziała, że nie wolno rozmawiać z nieznajomymi?
- Ciekawe, czy dzieci ufają obcym osobom? Może to sprawdzimy?
4. „Spotkanie z wilkiem”, zabawa ruchowo- naśladowcza przy muzyce relaksacyjnej. Ilustrowanie ruchem kolejnych etapów wędrówki  dziewczynki i wilka: podskoki naprzemienne po dróżce, przykucanie i wąchanie kwiatów, przeskoki przez gałęzie, skoki po kamykach, skradanie się wilka na czworakach, przedzieranie się przez zarośla, chowanie za drzewami itp.
5. „Koszyczek Czerwonego Kapturka”, zabawa dydaktyczna. Wybieranie rzeczy, które powinny znaleźć się w koszyczku, a odkładanie na bok tych, które są w nim zbędne .
 
Zadanie dodatkowe
Zabawy w teatr, wcielanie się w role bohaterów bajkowych. Rozwijanie mowy komunikatywnej, umiejętności prowadzenia dialogów. Rozumienie pojęć: teatr, widownia, scena, kurtyna.
Ćwiczenia manualne (proszę o narysowanie kształtów figur geometrycznych po kropeczkach).
 
 
Zachęcam rodziców do przeczytania dziecku bajki do poduszki „Trzy świnki”.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 02.04.2020 r.
 
1. Utrwalamy słowa piosenki „Maszeruje wiosna” oraz zabawy „Kaczuszki” i „Żabie kroki”. Powtarzamy wiersz „Puk, puk w okienko”.
2. Zabawa „Tworzymy pary”, z wykorzystaniem przedmiotów dostępnych w domu.
3. Ćwiczenie analizatora wzrokowego, składanie pociętych części w całość: pocztówek, zdjęć lub dowolnych obrazków.
4. Opowiadanie bajki „Królewna Śnieżka”. Zapoznanie z pojęciami: miłość, dobroć, dobre i złe uczynki. Rozmowa na temat bajki: kto występował w bajce?, kto był dobry a kto był zły?, co to znaczy?.
5. Zabawa ruchowa „Krasnoludki i wielkoludy”, dzieci w rytmie wykonanej grzechotki biegają na palcach lub chodzą dużymi, ciężkimi krokami jak wielkoludy (na przemian).
6. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem lusterek (liczymy zęby, malujemy usta, żujemy gumę, dotykamy językiem podniebienia górnego i dolnego na przemian), zabawy mimiczne (ćwiczenie mięśni twarzy).
7. Zabawy sylabami, wystukiwanie klockami imienia: własnego, mamy, taty, rodzeństwa, ulubionych owoców, potraw itp. Odrywanie pierwszej głoski.
Zadanie dla chętnych dzieci
Rozwijanie orientacji przestrzennej: zabawy z piłką, utrwalenie pojęć: góra, dół, z przodu, z tyłu, na wprost, za mną, na lewo, na prawo.
 
Zachęcam rodziców do przeczytania dziecku bajki do poduszki „Kopciuszek”.
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 03.04.2020 r. 
 
1. „Bajki”, zgaduj- zgadula. Odgadywanie z jakiej bajki pochodzi dana rzecz: koszyczek, lusterko, syrop, bucik, miotełka itp.
2. Doskonalenie zmysłu węchu i smaku: „Co jem?”, zabawa z zamkniętymi oczami i nosem, a następnie z otwartym nosem.
3. Zabawa ruchowo- naśladowcza do słów rymowanki pt. "Krasnoludki”.
Jest na świecie kraj malutki, gdzie mieszkają krasnoludki. 
Maja domki z cienkiej słomki z kominami jak poziomki.
Krasnoludek, gdy jest młody wcale nie na żadnej brody,
Tylko trójkątną czapeczkę i włosów garsteczkę. 
Hopsa-są, hopsa-są, krasnoludki każdy zna! 
4. Zabawa matematyczna „Czapka krasnoludka”, z wykorzystaniem patyczków (mogą być zapałki bez siarki). Układanie z patyczków czapki w kształcie trójkata. Bliższe poznanie tej figury (ma 3 boki które są równe, doświadczanie poprzez łączenie).
5. Wykonywanie poleceń z wykorzystaniem dwóch białych kartek papieru: ułóż na pierwszej kartce dwa trójkąty, a na drugiej trzy trójkąty. Policz ile jest razem trójkątów itp.
5. Malowanie farbami zapałek (różne kolory) okazjonalne utrwalenie kolorów. 
Po wyschnięciu segregowanie według kolorów, przeliczanie (chętne dzieci - określanie na oko, gdzie jest więcej, a gdzie mniej).
6. Zabawy patyczkami - układanie ciekawych obrazków.
Zadanie dla chętnych dzieci
Układanie w rytmie z wykorzystaniem patyczków np. 1 czerwony - 2 zielone - 3 żółte 1 czerwony - 2 zielone - 3 żółte.
Zachęcam rodziców do przeczytania dziecku bajki do poduszki Kot w butach”.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Tydzień III
 
Temat: „Zwyczaje i tradycje świąteczne
 
Zajęcia z dnia 06.04.2020 r.
  
1. Rymowanka na powitanie.
Mało nas, mało nas 
Chodźcie do nas wszyscy wraz 
Krok do przodu i krok w tył 
Żeby dzień wesoły był!"
2. Zabawa skojarzeniowa „Co pasuje do Świat Wielkanocnych  i Bożego Narodzenia?”. 
Rodzic przygotowuje różnorodne rekwizyty: koszyczek, pisanki, palmę, baranka, łańcuch, sylwetkę lub gałązkę choinki. Dzieci wybierają te, które pasują do zbliżających się świąt.
3. Wielkanocne symbole, dzielenie słów na sylaby: jajko, baranek, palma, kurka itp, odrywanie pierwszej głoski. Globalne czytanie wyrazów (umieszczamy wyraz pod obrazkiem).
4. Piosenka „Pisanki- Wielkanocnie dla dzieci”. (LINK: https://youtu.be/NBQGuOfgGSU) Dzieci otrzymują wycięte z kartonu dwie sylwety pisanek, trzymają je w rękach i poruszają się przy zwrotkach piosenki w dowolny sposób po pokoju, gdy usłyszą refren siadają i palcami odrysowują sylwety pisanek, leżących na podłodze.
5. Zabawa paluszkowa „Zajączki”. 
Pięć zajączków małych kica na polanie, gdy się jedno schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajaczkow małych kica na polanie, gdy się dwa schowają, ile tu zostanie?
Piec zajączków małych kica na polanie, gdy się trzy schowają, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie, gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie, kiedy pięć się schowa, to ile zostanie?
Pięć zajączków małych już do mamy kica. Kocha je ogromnie mama zajęczyca!
6. Zwyczaje i tradycje świąteczne (omówienie na podstawie zgromadzonych przedmiotów).
- Niedziela palmowa.
- Wypiek ciasta (babka wielkanocna, mazurek)
- Koszyczek wielkanocny - Świąteczne śniadanie.
- Śmingus- dyngus.
7. Zabawy tematyczne „Przedświąteczne porządki”, zachęcam dzieci do domowych prac porządkowych!
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 07.04.2020 r.
 
1. Na powitanie rymowanka: 
Mało nas, mało nas
Chodźcie do nas wszyscy wraz 
Krok do przodu o krok w tył,
żeby dzień wesoły był."
2. Zabawa paluszkowa „Zajączki”, z dnia 06.04.2020r.
3. Zabawa słowno - gramatyczna „Znajdź obrazek związany ze Świętami Wielkanocnymi”. Na dywanie rozłożone są obrazki lub zdjęcia przedstawiające święta i inne uroczystości. Zadaniem dziecka jest posegregować obrazki na te, które są związane ze Świętami Wielkanocnymi i pozostałe. Okazjonalne przeliczanie i określanie na oko,gdzie jest więcej a gdzie mniej (4 łatki, o ile?).
4. Zabawy przy muzyce, bieganie drobnym truchtem na palcach, jak małe kaczuszki, omijając krzesełka. Na stolikach porozkładane są kartki z narysowanym konturem jajka. Dziecko bierze kredkę w dowolnym kolorze. Kiedy słyszy piosenkę z dnia 06.04, rytmicznie tanczy podczas przerwy. Kiedy słyszy zwrotki piosenki tańczy, podczas przerwy w muzyce oraz za pomocą kropek, kresek ozdabiają pisankę.
- „Spacer z pisanką”, chodzenie przy piosence z łyżką, na której leży pisanka i przekazanie dalej (np. domownikom).
5. „Świąteczny obrus”, stemplowanie. Rodzic przygotowuje stemple z ziemniaka, na którym wycina wzorki- pisanki oraz kwiatki. Dzieci ozdabiają kartkę stemplami, które maczają w farbie tworząc obrus.
6. Zabawa matematyczna „Więcej, mniej, tyle samo”.
Każde dziecko otrzymuje liczmany - nakrętki od butelki lub inne dostępne. Rodzic kładzie przed sobą liczmany wspólnie przeliczając ich ilość z dzieckiem. Następnie mówi, co dzieci maja wykonać:
- połóż przed sobś tyle samo liczmanów,
- połóż przed sobą mniej liczmanów,
- połóż przed sobą więcej liczmanów ,
(dla chętnych dzieci) - rozwiązywanie prostych zadań tekstowych typu: Najpierw kurka zniosła 2 jajeczka, potem jeszcze 3. Ile razem zniosła kurka jajek? Itp.
7. Zorganizowanie zabawy tematycznej „Święta w moim domu”, włączenie  do zabawy domowników.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 08.04.2020 r.
 
1. Utrwalenie piosenek:
- „Maszeruje wiosna
- „Żabie kroki
- „Wielkanocne pisanki dla dzieci
- zab. „Kaczuszki
2. Powtórzenie wierszy:
- „Puk, puk w okienko
- zab. paluszkowa „Zajączki
3. Zabawy przy piosence z dnia 7 kwietnia pkt. 4.
4. Praca plastyczna „Symbole Wielkiej Nocy”.
Rozmowa na temat symboli wielkanocnych, określanie za pomocą przymiotników, jak wyglądają te symbole, okazjonalne utrwalenie kolorów (proszę o wykorzystanie obrazków z Internetu).
Wypełnianie konturów: jajka - ścinkami kolorowego papieru, baranka - watą (dla chętnych) zajączka - pocięta włóczką, kurczaka - kaszą kuskus.
Po zakończeniu mycie rąk. Wycinanie  sylwet i dekorowanie pomieszczeń domu. Porządkowanie miejsca pracy.
5. Ćwiczenia ortofoniczne - naśladowanie chodu i głosów zwierząt: kury, baranka, zajączka. Ćwiczenia oddechowe: dmuchanie na piórka trzymane w ręku oraz uniesione w powietrzu.
6. Zabawy tematyczne w kąciku kuchennym „Świąteczne wypieki
 
Zadanie dla chętnych dzieci
Zabawa pt. Magiczny koszyk”. Dziecko z zawiązanymi oczami próbuje po dotyku i zapachu odgadnąć, co jest w koszyku. Stosowanie określeń „miękki”,twardy”, próby określenia kształtu przedmiotów.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 09.04.2020 r.
 
1. Utrwalenie piosenek:„Maszeruje wiosna”, „Żabie kroki”, „Kaczuszki”, „Pisanki Wielkanocne dla dzieci”.
2. Utrwalenie wiersza i rymowanki:
- „Puk, puk w okienko”,
- Zabawa paluszkowa „Zajączki”.
3. Odsłuchanie z wierszem „Wielkanocne jajko”. Pamięciowe opanowanie wiersza:
Zniosła mi kura jajeczek sześć. Pytam więc kury
- czy mogę je zjeść?
Ko-ko-ko- zaprzecza hardo.
Ani sadzonych, ani na twardo.
Spojrzała na mnie........ jak na osła i zagdakała wielce wyniosła, że jajka na pisanki zniosła!
4. Omówienie treści wiersza: ile jajeczek zniosła kura?, dlaczego nie pozwoliła ich zjeść dzieciom? 
Rozmowa na temat zwyczaju malowania jajek.
To stara tradycja, która od lat była symbolem życia, sił, odradzającej się na wiosnę przyrody. Z tych jajek wykluwają się różne zwierzęta. Dlatego na Wielkanoc przepięknie zdobi się jajka, które dawniej na wsiach dawano sobie w prezencie. Nazywano je: pisankami kraszankami lub rysowankami. Ozdabiano poprzez wydrapywanie lub obklejanie.
5. Wykonanie przez rodziców i dzieci pisanek dowolną techniką plastyczną.
6. Utrwalenie słów wiersza z wykorzystaniem pisanek i sylwety kury.
7. Zabawa „Pieczenie ciasta” Klanza: naśladowanie pieczenia ciasta tj. ucieranie margaryny, wrzucanie jajek, wyrabianie, pieczenie i częstowanie gości.
 
Zadanie dla chętnych dzieci:
-> „Ludzik”, zabawa z figurami geometrycznymi i z rymowanka.
Dzieci otrzymują kartkę A4, pojemnik z wyciętymi figurami geometrycznymi oraz klej. Rodzic mówi tekst, a dziecko układa ludzika na kartce.
"Głowa z koła, 
tułów to kwadrat, prostokąty ręce dwie
I o nogach nie zapomnij 
dwa prostokąty dołóż też."
Okazjonalne utrwalenie nazw figur geometrycznych.
-> Zabawa ruchowa „Pajacyki”.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 10.04.2020 r.
 
1. Zabawa ruchowo-naśladowcza do słów rymowanki pt. "Krasnoludki" z dnia 03.04.2020r. punkt nr 3.
2. Rozwijanie analizatora wzrokowego - łączenie rysunku z cieniem (proszę o narysowanie rożnej wielkości pisanek i ich cienia), okazjonalne utrwalenie pojęć: mały, większy, największy i odwrotnie.
3. Rozwijanie orientacji przestrzennej i reakcji na sygnał słowny podczas zabawy „Ciepło- zimno”.  Szukanie ukrytego jajka.
4. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych „Szukamy wiosny”.
Metoda zabawowa i naśladowcza.
• „Słońce i deszcz”, zabawa orientacyjnie-porządkowa. Dziecko biega swobodnie w różnych kierunkach. Na hasło: Słońce! zatrzymuje się i stoi z rękami podniesionymi w górę. Na hasło: Deszcz! przykuca i chowa głowę.
• „Szukamy słońca”, ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko w siadacie skrzyżnym, ręce ma uniesione. Skręty tułowia w lewo i w prawo- szukanie słońca na niebie.
• „Niedźwiadki wygrzewają się na słońcu”, zabawa z elementem czworakowania. Dziecko chodzi na czworakach, zatrzymuje się i kładzie na plecach. Porusza rękami i nogami uniesionymi w górę. Na hasło: słońce! niedźwiadki idą dalej.
• „Przyleciały ptaki”, zabawa z elementem biegu. Dziecko biega w jednym kierunku, poruszając rozłożonymi szeroko ramionami.
• „Bocian chodzi po łące”, zabawa z elementem równowagi. Chód z wysoko uniesionym kolanem. Co jakiś czas bocian zatrzymuje się i stoi na jednej nodze, rozkładając szeroko ramiona.
• „Zajączki”, zabawa z elementem podskoku. Podskoki raz na jednej, raz na drugiej nodze.
• „Wypatrujemy wiosny przez lornetkę”, ćwiczenia mięśni grzbietu. Dziecko leży na brzuchu, łokcie ma wsparte o podłogę, dłonie zwinięte przy oczach naśladuje lornetkę. Co pewien czas wznosi łokcie.
• „Mucha na suficie”, ćwiczenia mięśni brzucha. W leżeniu na brzuchu poruszanie uniesionymi w górę rękami i nogami - naśladowanie poruszającej się muchy.
• „Wąchanie kwiatów”, ćwiczenia oddechowe. Dziecko chodzi swobodnie, co pewien czas pochyla się  i wącha kwiaty wiosny. Marsz po obwodzie koła ze śpiewem piosenki „Maszeruje wiosna”.
 
ZDROWYCH, POGODNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH PRZEPEŁNIONYCH WIARĄ, NADZIEJĄ I MIŁOŚCIĄ !
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Tydzień IV
 
Temat: „W gospodarstwie
 
Zajęcia z dnia 14.04.2020 r.
 
1. Zabawy ruchowo-rytmiczne do słów piosenek (proszę, aby dzieci bawiły się codziennie i utrwalały słowa piosenek).
2. Rozmowa na temat zwierząt mieszkających w gospodarstwie w oparciu o obrazki z Internetu. 
• Zabawa dźwięko-naśladowcza.
„Odgłosy zwierząt” - link: https://youtu.be/qQtJP40a1Iw
- naśladowanie ruchu i głosu zwierząt (ćwiczenia  mowy).
3. Zabawa „Koniki”. Dzieci naśladują poruszanie się konika: bieg truchtem, galopem w różnych kierunkach. 
4. Rozwiązywanie zagadek słowno-obrazkowych „Zwierzęta mieszkające na wsi”. Zapoznanie z nazwami i cechami wybranych zwierząt hodowanych w wiejskiej zagrodzie. Rozumienie, że zwierzęta mają podobne potrzeby jak ludzie i człowiek musi pomagać im je zaspokoić, opiekować się nimi.
Czytanie zagadek i rozmowa na temat każdego zwierzęcia, co je i gdzie mieszka.
• Jestem różowa, tłusta i kwiczę, kiedy w chlewiku zapasy ćwiczę (świnka).
• Ptak jest ze mnie kolorowy i gulgotać wciąż gotowy (indyk).
• Ma skrzydełka dwa mówi: kwa, kwa, kwa (kaczuszka).
• Spotkasz go w stajni albo zagrodzie, a jego ogon zawsze jest w modzie (koń).
• Mogę, gdy zechcę, dać dla człowieka nawet wiaderko pysznego mleka (krowa).
• Za każde jajko, małe i duże, podziękuj proszę, gdaczącej ....( kurze).
• Jestem biała, jak wąż syczę, tyle razy, że nie zliczę i lubię chodzić gęsiego, cz wiesz kim jestem kolego? (gęś).
• Mam na sobie same loczki, białe futro jak obłoczki, a gdy czegoś mi się chce, mówiąc tylko: me, me, me (owca).
5. „Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, zabawa „Jakie to zwierzę”, dorysowywanie kredkami brakujących części zwierząt. Dziecko otrzymuje kartkę z zarysowanym zwierzęciem, dorysowuje brakująca cześć np: ucho, ogon, oko itp. 
6. „Zwierzęta w zagrodzie”, zabawa ruchowo- dźwięczna. Rodzic pokazuje obrazek (z Internetu), a dziecko porusza się jak pokazane zwierzęta naśladując głosy tych zwierząt.
7. „Rozwijanie koordynacji ruchów, zabawa „Konie ciągną wóz”. Dziecko z przodu, rodzic z tyłu i na zmianę. Rytmiczny bieg po sali (utracenie pojęć: góra, dół, przód, tył, para, w prawo, w lewo).
8. Kolorowanie zwierzątek z zadania nr 5.
 
Zadanie dodatkowe dla dzieci 4–letnich i chętnych.
Zabawa liczymy sylaby i głoski. Do zabawy zapraszamy wszystkich domowników. Siadamy w kole: jedna osoba wymyśla słowa (np. nazwy zwierząt i inne), a druga dzieli je na sylaby. Następnie na głoski: dom, kot, las, lis, sok, oko, osa, Ola, Ela, Ewa, Ala (3 głoskowe); lala, mama, tata, kura, koza itp. (4 głoskowe).  
Wspólny śpiew piosenki „Pisanki wielkanocne dla dzieci”.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 15.04.2020 r.
 
Temat: „Koncert na podwórku”
 
1. „Kaczuszki”, zabawa taneczna do muzyki (link: https://youtu.be/94HprbR8RWQ)
2. Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, zab. „Czego brakuje w kole” (tworzymy koło ze sznurka, kładziemy w nim po jednej różnej zabawce, lecz nie więcej niż 4-5. Następnie dziecko odwraca się, a rodzic chowa jedną zabawkę. Dziecko ma odgadnąć jaka. Zabawę powtarzamy z wykorzystaniem różnych przedmiotów ze stopniowaniem trudności.)
3. Masażyk z wykorzystaniem wiersza „Na wiejskim podwórku” (pamięciowe opanowanie rymowanki):
Biegną konie do zagrody (w siadzie skrzyżnym uderzamy otwartymi dłońmi po plecach np. mamy)
A kaczuszki hop do wody (uderzamy piąstkami od góry pleców do dołu)
Kurki ziarna wydziobują (palcami wskazującymi chodzimy po całych plecach)
Pieski poszczekują (delikatnie szczypiemy)
I domu pilnują (masujemy po całych plecach).
Proszę powtórzyć zabawę w ciągu dnia kilka razy ze zmianą lub większa liczbą uczestników.
4. „Koniki”, dziecko naśladuje poruszanie się konia z wykorzystaniem grzechotki: bieg truchtem, galopem, w różnych kierunkach i w rożnym rytmie. 
5. Zabawy słuchowe i ortofoniczne ”Wiejska zagroda”. Naśladowanie głosów zwierząt z zagrody (wykorzystanie nagrania z dnia 13.04), ćwiczenie mięśni narządów mowy, wzmocnienie aparatu artykulacyjnego i oddechowego poprzez śpiewanie na zgłoskach: mu, ko, kwi.
5. Słuchanie wiersza lub piosenki Jana Brzechwy pt „Kaczka Dziwaczka”.
- Krótkie omówienie treści.
- Zabawa inscenizacyjną do słów piosenki z rekwizytem lub w przebraniu kaczki.
6. Praca plastyczna „Kaczka”.
- Rysowaniem kaczki po kropeczkach.
- Wypełnianie konturu dowolną techniką (kolorowanie, wydzieranka z żółtego papieru, grysikowanie itp.)
7. „Kaczki”, zabawa ruchowa z elementem przysiadu. Dzieci w przysiadzie poruszają się jak kaczuszki w rytmie piosenki.
 
Proszę o okazjonalne utrwalenie koloru „żółtego”.
 
Dodatkowe zadania: rozwijanie umiejętności liczenia do 5 i powyżej z wykorzystaniem dostępnych w domu przedmiotów. Dzieci starsze wykonywanie prostych zadań na dodawanie, odejmowanie na konkretach. Ćwiczenie słuchu fonemowego: sylabowanie i głoskowanie (3-4 głoskowe) z wykorzystaniem przedmiotów wydających dźwięk np. łyżeczki kubeczki itp.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 16.04.2020 r.
 
Temat: „Liczymy zwierzęta”
 
1. „Kaczka dziwaczka" - zabawa z rekwizytem kaczki przy piosence.
2. Oglądanie ilustracji „Zwierzęta i ich matki” (wykorzystanie Internetu).
- nazywanie zwierząt i ich młodych, ćwiczenia dźwiękonaśladowcze, 
- ćwiczenia oddechowe, dmuchanie na piórka,
- zabawa badawcza: oglądanie jajka, potrząsanie nim, poznanie budowy (białko, żółtko, skorupka),
- rozwijanie zmysłu węchu, smaku „Jajecznica”.
3. Zabawa ruchowa „Koniki”, w rytmie muzyki lub grzechotki (zachęcam do wykonania różnych instrumentów grających z dostępnych w domu przedmiotów).
4. Lepienie z plasteliny zwierząt z zagrody.
5. Zabawy matematyczne „W gospodarstwie wiejskim”. Słuchanie wiersza.
 
"W gospodarstwie już od rana, rzecz się dzieje niesłychana.
 
Kukuryku! Kukuryku!
Kto tak pieje przy kurniku?
A to kogut: kukuryku!
Wola kury do kurnika.
 
Ko, ko, ko, ko, ko, ko, a to kto?
To jest kura złotopióra,
grzebie w ziemi pazurkami 
Szuka miejsca z robaczkami. 
 
Kwi, kwi, kwi, kwiczy śwink , co różowy ryjek ma. 
Kwi, kwi, kwi, cha, cha, cha. Kto tak czysty jest jak ja?
Na to kaczka kwacze tak: kwa, kwa, kwa, kwa, kwa, kwak, idź do rzeki umyj ryjek - będziesz ładna tak, tak, tak.
 
Usłyszała to też krowa, zaryczała: muuu, muuu, muuu.
Słuszne rady dajesz tu, wiec się umyj świnko już!
 
Konik zarżał iha, ha, ha.
Tak skończyła się historia ta."
 
• Rozmowa na temat wiersza (dzieci wymieniają zwierzęta występujące w wierszu).
• „Zagroda wiejska”.
Rozkładamy przed dzieckiem dywanik, pośrodku pojemnik z nakrętkami. Dziecko bierze nakrętki i kładzie je przed sobą. Rodzic pyta: ile jest np. kurek, kaczek, świnek, krówek (dziecko odpowiada według uznania i układa je w zagrodzie oraz umieszcza wykonane z plasteliny zwierzątko). Następnie przy pomocy sznurka tworzymy koła, czyli ze zbioru tworzymy podzbiory (wyjaśniamy dziecku, że dywanik to zbiór wszystkich zwierząt, a poszczególne koła to już według rodzaju zwierząt).
• Przeliczanie zwierząt w kółkach, dokładanie, odejmowanie, manipulowanie, układanie ich sylwet itp.
5. „Konik na biegunach”,zabawa ruchowa. Dzieci kładą się na brzuchu, łapią się za stopy i tworzą „kołyskę”. Poruszają się w przód i w tył.
  
Zadania dodatkowe dla dzieci 4- letnich i chętnych 
- rozwijanie analizatora wzrokowego „Gdzie jest kaczuszka?”. Dziecko siedząc ma zamknięte oczy, w tym czasie zostaje schowana zabawka. Zadaniem dziecka jest odnalezienie i określenie położenia.
- zabawa w rytmy z wykorzystaniem nakrętek (np. •,•••,•,••• lub ••,•,•••,••,•,•••itd. •••,••••,••,•••,••••,••itp)
- ćwiczenie słuchu fonemowego, zabawy sylabami i głoskami (3,4 głoski), odrywanie pierwszej i ostatniej głoski.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 17.04.2020 r.
 
1. Masażyk z wykorzystaniem wiersza „Na wiejskim podwórku” z dna 15.04. Utrwalamy w zabawie poznane wiersze.
2. Zabawy ze śpiewem piosenek o tematyce wiosennej (wszystkie poznane podczas pracy domowej).
3. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem wody i szklanki „Poimy zwierzęta”: dmuchany na wodę, wkładamy rurkę i „bulgotamy”, dolewamy kroplę szamponu i robimy pianę, a następnie dmuchany: wolno, szybko (na przemian).
4. Improwizacje ruchowe do muzyki „Karnawał zwierząt” C. Saint-Saena z wykorzystanie chustek, piór itp. 
4. Zagadki słuchowe „Zgadnij czyj to głos?”, zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem obrazków zwierząt. Rodzic naśladuje głosy zwierząt, a dziecko pokazuje, do kogo należy głos i nazywa zwierzę.
5. „Walka kogutów”, zabawa ruchowa z elementem równowagi. Tworzymy pary kucając naprzeciw siebie, próbujemy przewrócić się odpychając się dłońmi.
6. Zabawy aktywizujące „ Do czego potrzebne są jajka?”.
7. Malowanie farbami plakatowymi ulubionego zwierzątka z gospodarstwa domowego. Rozwijanie mowy podczas uzasadnienia swojego wyboru oraz omówienia pracy.
Po wyschnięciu wycinanie nożyczkami sylwety namalowanego zwierzątka, dekorowanie pokoju. 
8. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych z dnia 10.04. 
 
Zajęcia dodatkowe dla dzieci:
• Oglądanie książek przyrodniczych (z Internetu): czerpanie wiedzy na temat życia zwierząt: odżywiania, sposobu bycia, rozmnażania itp.
• Ćwiczenia grafomotoryczne (rysowanie szlaczków po kropeczkach).
• Ćwiczenie słuchu fonemowego (podział słów na sylaby, 3,4-głoski, określanie pierwszej i ostatniej głoski, wymyślanie słów na głoskę: o, a itp.
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Tydzień V
 
Temat tygodnia: „Prace w ogrodzie”.
 
Zajęcia z dnia 20.04.2020 r. 
 
1. Oglądanie książeczek, gazet, wyszukiwanie ilustracji o tematyce wiosennej, opisywanie kwiatów - rozwijanie mowy komunikatywnej.
2. Zabawa „Omijamy grządki”, dzieci idą za mamą gęsiego, omijają grządki stworzone przez skakanki (może być sznurek, taśma), idą po wytyczonych ścieżkach.
3. Zabawa dydaktyczna „Wiosenne porządki”. Dzieci oglądaj ilustrację (z gazet lub z internetu) przedstawiającą prace w ogrodzie.
5. Zajęcia praktyczne z rodzicami „Zakładamy mini ogródek”. Poszczególne etapy: 
• wspólny wybór narzędzi do pracy (łopata, grabki, motyczka, linka, konewka),
• przekopywanie ziemi,
• grabienie ziemi,
• przygotowanie grządek, 
• wysiewanie nasion,
• podlewanie.
6. Ćwiczenia ortofoniczne „Ptaki”, wsłuchiwanie się i naśladowanie głosów ptaków.
7. Osłuchanie z piosenką „W naszym ogródeczku":
• omówienie treści piosenki,
• określenie charakteru melodii - tempa,
• utrwalenie sposobu siania nasionek przy piosence (kształtowanie umiejętności estetycznego poruszania się),
• stopniowe pamięciowe opanowanie słów piosenki,
• zagadki słuchowe „Jaka to piosenka”, utrwalenie znanych dziecku piosenek i zabaw o tematyce wiosennej  podczas nauki domowej.
Dla chętnych dzieci 
Wydzieranka z kolorowych gazet „ Konewka” (rysowanie konturu konewki po kropeczkach, wypełnianie) Próby wycinania konewki.
 
Zajęcie dodatkowe (w tym dla 4- latków):
- oglądanie filmu edukacyjnego „Ogrodowe inspiracje”,
- układanie wielozdaniowych wypowiedzi na temat filmu.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 21.04.2020r.
Temat: „Kolorowe kwiatki”.
 
1.Słuchanie bajki „Kozucha Kłamczucha”, zwrócenie uwagi na morał bajki (należy mówić zawsze prawdę).
2. Zabawa w prawda-fałsz „Co jest potrzebne do pracy w ogrodzie?” (rodzice czytają a dzieci wybierają co jest niezbędne):
grabki, łopata, stół, motyka, szklanka, jajko, taczki, rower, konewka, igła,nasionka, klocki, ziemia, lalka, rękawiczki, garnek, woda, łyżka, słońce, kredki.
3. Kolorowanie małych kwiatów narysowanych przez mamę, wspólne wycinanie. Zabawa dydaktyczna „Kwiaty”, segregowanie kwiatów według kolorów.
4. Zabawa „Omijamy grządki”, idziemy gęsiego za rodzicem omijając grządki stworzone przez skakanki, idziemy po wytyczonych ścieżkach.
5. Śpiew i zabawa ruchowo - naśladowcza do piosenki „W naszym ogródeczku”, z dnia 20.04.
6. „List od Pani Wiosny”.
"Kochane dzieci!
Kiedy przychodzę wszystko zaczyna się zielenić, rozwijają się pączki na drzewach, zaczynają kwitnąć kwiaty, ludzie robią porządki w ogródkach, ptaki śpiewają.
Mam dla Was kilka pytań, ciekawa jestem, czy będziecie umieli na nie odpowiedzieć."
PANI WIOSNA (mama)
- pokazuje dziecku na obrazku z gazety, książki lub internetu wiosenne kwiaty: tulipany, żonkile, pierwiosnki, przebiśniegi.
• Jakie znacie wiosenne kwiaty i jak się nazywają?
• Jakie mają kolory?
• Dlaczego kwiaty muszą być na słońcu?
• Co jest potrzebne kwiatom do prawidłowego rozwoju?
• W jaki sposób dbamy o kwiaty?
6. Praca plastyczna „Kolorowe kwiatki”. Malowanie farbami plakatowymi poprzez maczanie gąbki (małe kawałki ) w farbie i stemplowanie jej na kartce z dowolnym wiosennym kwiatkiem. Każda farba ma swój kawałek gąbki. Pod koniec pracy dzieci maczają wskazujący palec w kolor zielony i próbują namalować łodyżkę. Po zakończeniu pracy porządkujemy stolik i myjemy ręce. 
7. Spacer po ogrodzie, szukanie i opisywanie kwiatów wiosny.
• Ćwiczenia oddechowe, węchowe (określanie zapachu).
• Rozróżnianie i nazywanie kolorów kwiatów.
• Wyrobienie postawy opiekuńczej wobec kwiatów.
8. Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej: układanie puzzli lub obrazków z pociętych gazet o tematyce wiosennej.
 
Dodatkowa praca (3-4 latki):
- kreślenie po kropkach szlaczków (4-latki literopodobnych),
- zabawa dydaktyczna „Porównujemy wysokość roślin”. Dziecko otrzymuje komplet 4 obrazków: drzewo, krzew, kwiatek, trawa, nazywa przedstawione rośliny i określa ich wysokość stosując pojęcia: mały, większy, największy. Następnie zaczynając od lewej strony układa obrazki od najwyższej rośliny do najniższej.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 22.04.2020r .
 
Temat: „Czego potrzebują rośliny do życia?
 
1.Pantomima- (naśladowanie ruchem czynności) dzieci poruszają się swobodnie i wykonują polecenia rodzica: skaczemy po kałuży, podskakujemy jak piłeczki, naśladujemy grabienie, koszenie trawy, jazdę traktorem, uciekamy przed psem, myjemy naczynia, jemy, zamiatamy itp.
2. Śpiew piosenek:
- „Maszeruje wiosna”,
- „Żabie kroki”,
- „ Kaczuszki”,
- „ W naszym  ogródeczku”.
3. Oglądanie i zabawa do bajki z Disney Junior - Tulipany.
4. Słuchanie opowiadania „O żółtym tulipanie”.
"W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipanek. Maleńki tulipan, jak wszystkie małe dzieci, spał całymi dniami. Wokoło było bowiem bardzo cicho i ciemno. Pewno dnia obudziło go lekkie pukanie do drzwi. 
- Kto tam? - zapytał obudzony ze snu Tulipanek. 
- To ja. Deszczyk. Chcę wejść do ciebie. Nie bój się maleńki. Otwórz .
- Nie, nie chcę. Nie otworze - powiedział Tulipanek i odwróciwszy się na druga stronę, znów smacznie zasną.
- Po chwili mały Tulipanek znów usłyszał pukanie.
- Puk! Puk!
- Kto tam?
- To ja. Deszcz. Pozwól mi wejść do swego domku.
- Nie,nie chcę, abyś mnie zamoczył. Pozwól mi spać spokojnie.
Po pewnym czasie Tulipanek znów usłyszał pukanie i cieniutki młody głosik wyszeptał: 
- Tulipanku puść mnie!
- Ktoś ty?
- Promyk słoneczny - odpowiedział cieniutkim głosik.
- O, nie potrzebuję cię. Idź sobie!
Ale promyk słoneczny nie chciał odejść. Po chwili zajrzał do domu tulipanowego przez dziurkę od klucza i zapukał. 
- Kto tam? - zapytał zżółknięty ze złości Tulipanek 
- To my Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie !
Wtedy Tulipanek pomyślał :
„Ha, muszę jednak otworzyć, bo dwojgu nie dam rady”. I otworzył. Wtedy Deszcz i Promyk wpadli do domu Tulipanowego. Deszcz chwycił przestraszonego Tulipanka za jedną rękę, Promyk słońca za drugą i unieśli go wysoko, aż pod sam sufit. Mały żółty Tulipanek uderzył główką o sufit swego domku i przebił go .... I, nagle znalazł się wśród pięknego ogrodu, na zielonej trawce. Była wczesna wiosna. Promyki Słońca padały na żółtą główkę Tulipana, a rano przyszły dzieci i zawołały: - Patrzcie! Pierwszy żółty Tulipan zakwitł dzisiaj z rana!"
Rozmowa na tema treści opowiadania :
• Gdzie mieszkał tulipanek?
• Kto odwiedzał tulipanka?
• Czy Tulipanek wpuścił do swojego mieszkania deszczyk? Dlaczego nie?
• Kto przyszedł potem do tulipana?
• Czy tulipan otworzył drzwi promyczkowi?
• Co się wydarzyło potem?
• Kto zobaczył tulipana?
• Co powiedziały dzieci?
5. Prezentacja sylwety tulipana:
- oglądanie części rośliny: podziemna, nadziemna, nazywanie części (cebulka, łodyga, liście, płatki). Pokaz żywego okazu (na miarę możliwości).
6. Zabawa do dowolnej muzyki relaksacyjnej „Kwiaty”. Dzieci naśladują rozwijanie się kwiatów. Kwiaty są w pąkach (dzieci wykonują siad skulony na hasło „Słonko się budzi”, bardzo wolno podnoszą głowę i ręce do góry, wstają rozchylając ręce na bok, naśladują rozwijające się płatki.    
 
Zadanie dodatkowe:
- doskonalenie umiejętności liczenia do 5 i powyżej podczas zabaw z powieszonym ręcznikiem i spinaczami (liczenie poprzez przypinanie spinaczy lub wieszanie czegoś np. skarpetek),
- rozwijanie słuchu: Liczymy sylaby. Polecenia: ułóż tyle klocków, ile jest sylab w wypowiadanych przez mamę różnorodnych słowach (np: piłka - 2 klocki), ułóż tyle klocków ile jest głosek (osa-3 klocki). Pamiętamy 3- głoskowe (na miarę możliwości dziecka),
- dzieci starsze (4),w wieku 4-lat, praca z książką ukierunkowana przez rodziców.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 23.04.2020 r.
 
1. Ćwiczenia narządów mowy z wykorzystaniem lusterka:
- zabawa w „Śmieszne miny”; pokazywanie radości, zdziwienia, przerażenia, złości, strachu, mruganie oczkiem, klaskanie ustami. Zabawa „Lubię - nie lubię”.
- zabawy językiem: liczenie zębów, malowanie ust, żucie gumy, dotykanie językiem nosa, brody, podniebienia górnego, dolnego, klaskanie językiem, żucie gumy, całuski,
- ćwiczenie oddechu: lekkie dmuchanie na lusterko (parowanie lusterka), puszczanie baniek mydlanych (rozpuszczanie mydła w wodzie, dmuchanie za pomocą słomki).
2. Zabawa „Rytmiczne echo”. Rodzic wyklaskuje dowolny rytm, a dziecko powtarza, następnie wystukuje rytm na bębenku (można łyżką drewnianą o garnek), a dziecko powtarza ten sam rytm.
3. Zabawa rozwijająca orientację względem swojego ciała „Ręce - nogi - głowa”.
Dziecko maszeruje w różnych kierunkach, na hasło zatrzymuje się i pokazuje wymienione przez mamę części ciała:
• dwie nogi i ręka,
• jedna noga i dwie ręce,
• dwie nogi i dwie ręce,
• dwie nogi, ręka i głowa,
• oko i nos.
4. Łączenie w całość obrazka przedstawiającego roślinę np. tulipana pociętego na trzy części.
5. Osłuchanie z piosenką „Kwiatki, bratki” (link: https://youtu.be/KoAEIDEzG3Y):
- zabawy przy piosence,
- odtwarzanie ruchem muzyki,
- zachęcenie do śpiewania refrenu,
- określenie nastroju piosenki,
- budzenie radości podczas wspólnej zabawy,
- śpiew wspólnie z rodzicami.
6. Lepienie z plasteliny lub z masy solnej (wykonanej przez mamę) wiosennych kwiatów.
7. Zabawa „Kwiaty rosną - kwiaty więdną” (reagowanie na dźwięki). Kiedy słychać dźwięki wysokie - dzieci pokazują, jak kwiaty rosną (wspinają się na palce); przy dźwiękach niskich - kwiaty więdnieją, dzieci zmieniają pozycję, aż do przysiadu (do zabawy wykorzystujemy wykonane grzechotki i bębenek lub garnek z drewnianą łyżką).
 
Dla chętnych dzieci:
- ćwiczenie analizatora wzrokowego „Która zabawka zmieniła miejsce” (rodzic układa 4 różne zabawki, dziecko powtarza kolejność ułożenia i zamyka oczy. Następnie zamieniamy miejsce zabawki, a dziecko odgaduje, które zamieniono),
- dzieci 4-letnie praca z nowo zakupioną książką według instrukcji rodzica.
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 24.04.2020 r.
 
1. Zabawy rytmiczno-ruchowe ze śpiewem:
- z dnia 14.04 pkt. 1,
- utrwalenie piosenki „W naszym ogródeczku”, z dnia 20.04 pkt. 7,
- zabawa przy piosence „Kwiatki, bratki” z dnia 23.04 pkt. 5,
- zabawa „Jakie dźwięki wydają naczynia kuchenne”. Próby grania: 
• dwie pokrywki,
• dwie metalowe łyżki,
• dwie drewniane łyżki,
• stukanie łyżką o dno garnka,
• mieszanie metalowa łyżką  w metalowym dzbanku lub misce.
* Wygrywanie prostych (dzieci starsze bardziej skomplikowanych) rytmów.
* Sylabowanie podanych przez mamę słów z równoczesnym graniem.
* próby liczenia (3) głosek.
2. Rozwijanie analizatora wzrokowego „Jakiej zabawki brakuje”, zabawa dydaktyczna. Układamy na dywanie 4-5 zabawek, dziecko odwraca się. W tym czasie zabieramy jedną zabawkę. Dziecko mówi jakiej zabawki brakuje.
3. Zabawy słownikowo - gramatyczne:
• Moja zabawka jest ..... - kończenie zdania. 
• Co lubię najbardziej? - wypowiedzi dzieci
4. Wycinanie nożyczkami z pomocą mamy figur geometrycznych - tworzenie kompozycji kwiatowych.
5. ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY - zagadki o warzywach np. 
• Jest podobny do banana, tylko kolor ma zielony.
Na kanapkę i surówkę będzie bardzo zdrowy. (ogórek) 
• Rośnie w ziemi, jest różowa, trochę szczypie lecz jest zdrowa. (rzodkiewka)
- Zabawa „Magiczny koszyk”:
• dziecko z zamkniętymi oczami próbuje po dotyku i zapachu odgadnąć, co jest w koszyczku,
• stosowanie określeń „miękki”, „twardy”,
• próby określania kształtu warzyw, koloru, zapachu i smaku,
• rozmowa na temat ich wartości odżywczych,
• przypomnienie o konieczności mycia warzyw przed jedzeniem,
• wyszukiwanie w gazetach obrazków przedstawiających wiosenne warzywa i potrawy z nich wykonane.
 
Po dłuższej przerwie
6. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych z dnia 17.04 pkt. 8.
 
Zajęcie dla dzieci starszych (4-letnich)
Praca z nowo zakupioną książką: ćwiczenia na rozwijanie koordynacji ruchowo-wzrokowej, logicznego myślenia lub według sugestii rodzica.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Temat tygodniowy: „DBAMY O ZIEMIĘ”
 
Zajęcia z dnia 27.04.2020 r.
 
Temat: „Nasza planeta Ziemia”
 
(Proszę o wydrukowanie obrazków tj. las, góry, morze, łąka, kontakt, rower i kran)
 
1. „Nasza Ziemia”, oglądanie obrazków przedstawiających różne krajobrazy: góry, morze, łąkę, las itp. 
2. Zabawa” Słońce świeci, pada deszcz” z wykorzystaniem gazety - na hasło "słońce świeci" dzieci chodzą po sali, na hasło "pada deszcz" podnoszą gazetę i trzymają ja nad głową, jak parasol (zabawę powtarzamy kilka razy).
3. Słuchanie wiersza „Mały ekolog”.
"Lubię dbać o środowisko, 
i wiem o nim prawie wszystko: 
gaszę światło w toalecie, 
by nie brakło go na świecie.
Jeżdżę tylko na rowerze, bo to służy atmosferze,
nie marnuje także  wody,
by świat zdrowy był i młody."
Rozmowa na tema treści wiesza (obrazki przedstawiające: las, kontakt, rower i kran).
Powtórzenie wiersza z pokazywaniem obrazków.
Próbna recytacja wiersza przez dziecko wraz z rodzicem.
4. „Wyruszamy na wycieczkę”, zabawa ruchowa. Dzieci wykonują polecenia nauczyciela:
- Idziemy przez las,
- Przeskakujemy strumyk,
- Wspinamy się na górę,
- Zbiegamy z górki,
- Odpoczywamy po wyprawie.
 5. Wyjście na płac przed domem, zbieramy śmieci w najbliższej okolicy 
 6. Zabawa „Wiatr duży, wiatr mały”. Dzieci poruszają po sali, na sygnał mały (duży) wiatr zatrzymują się, podnoszą ręce do góry i naśladują w odpowiedni sposób szumiący wiatr.
 7. Zabawa „Co rozwesela, a co smuci kroplę wody?” (proszę o narysowanie dwóch dużych kropli wody, jedną kolorujemy na smutną, drogą na wesoła). Rozmowa na temat - Dlaczego jedna kropla jest smutna a druga wesoła?
8. Gra dydaktyczna „Co do czego pasuje”, segregowanie kart z ilustracjami różnych przedmiotów.
9. Rozwijanie analizatora wzrokowego: układanie obrazków pociętych z części w całość (wykorzystanie kartek pocztowych, ilustracji z gazet itp.)
10. Wycinanie nożyczkami, lepienie z plasteliny - rozwijanie sprawności manualnej rąk.
 
Dla chętnych dzieci: oglądanie globusa, wskazywanie lądów, wód - zdobywanie nowych doświadczeń.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 28.04.2020 r.
Temat: „Przyroda wokół nas”.
1. Zabawa aktywizująca „Ziemia jest.....” (wymienianie przez dzieci wszystkiego co jest na ziemi np: jest duża, są na niej drzewa, kwiaty, zwierzęta, domy, bloki, ludzie itp.).
2. Opowiadanie dzieciom o planecie.
„Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ja kochali i troszczyli się o nią. Nazywali ja matką! Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ja niszczyć. Dlatego Ziemia dziś bardzo potrzebuje naszej pomocy”.
Następnie wspólnie z dzieci zastanawiamy się nad tym, czego życzyłyby Ziemi.
3. Zabawa ruchowa „Taniec zielonych listków” (wykorzystujemy zielone serwetki lub chustki imitujące liście). Reagowanie na hasło: 
• „jeden dwa”, poruszanie chustą dwukrotnie w prawą stronę,
• „trzy, cztery”, poruszanie chusta dwukrotnie w lewą stronę,
• „obrót”, obrót wokół własnej osi z uniesioną do góry chustą,
• „koło”, tańczą po obwodzie koła trzymając za rogi chusty,
• „taniec”, dzieci dowolnie tańczą z chustą,
• „ chusta”, dzieci podrzucają chustę i kucają.
4. Zabawa sprawnościowa „Kręgle”:
Rozkładamy na podłodze butelki plastikowe, dziecko porusza się między butelkami tak, żeby je nie strącić (np. w rytmie muzyki lub grzechotki).
5. Słuchanie krótkiego utworu:
"W starym sądzie rosną drzewa kwieciem ozdobione. Są to wiśnie, śliwy i czereśnie, stroją się jabłonie.
Grusze białe kwiatki chętnie nakładają, które pracowite pszczoły wiosną zapylają.
W starym sadzie rosną drzewa kwiatami zdobione, pachnie sad jak łąka w kwiecie zdobione."
- Rozmowa na temat wiersza: jak nazywały się drzewa które rosły w sadzie? W jakim kolorze były kwiaty?
- Ćwiczenia oddechowe: „Wąchamy kwiaty”.
6. Praca plastyczna - malowanie palcami „Wiosenny sad” (najlepiej na kolorowej kartce) z wykorzystaniem farb, pasty go zębów, waty itp.:
- rozwijanie inwencji twórczej dziecka,
- rozwijanie mowy podczas wykonywania pracy, 
- porządkowanie stolika i mycie rąk.
7. Wyjście na podwórko, zabawa „Latawce”. Dzieci trzymają kartkę za róg i poruszają się po sali naśladując zabawę latawcem (rozwijanie orientacji przestrzennej, utrwalenie pojęć: wysoko, nisko, w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu).
Dla chętnych dzieci i dzieci starszych:
- doświadczenia z jabłkiem, obrazowe pokazanie wewnętrznej budowy Ziemi.
Wyobraźcie sobie, że jabłko to Ziemia. Kroimy je na pół i patrzymy co jest w środku: gniazdo nasienne to jądro Ziemi, miąższ to płaszcz, a skórki to skorupa ziemska. Następnie kroimy jabłko na cztery ćwiartki i wyjaśniamy, że trzy z nich to morza i oceany. Zostaje nam jedna ćwiartka jabłka, która obrazuje powierzchnie lądów na Ziemi, w którym znajdują się góry, pustynie, lasy i żyją ludzie. Kawałek ten jest niewielki, dlatego trzeba o nią dbać, bo ona nas żywi i dzięki niej żyjemy! 
Dzieci starsze pracują z nowa książka według instrukcji rodziców.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 29.04.2020 r.
Temat: „Kolorowy świat”
1. Zabawy słowno-rytmiczne do piosenek:
„Buty Basi”, „Gąsienica”,„W górę ręce w górę” (zabawy znane przez dzieci).
2. „Słoneczko”, tworzenie słońca z figur geometrycznych lub z klocków.
3. Mini teatrzyk „Słoneczko i chmurka”.
(Proszę o wykonanie słoneczka i chmurki oraz umieszczenie ich na kijkach).
"Była raz różowa chmurka wesolutka i puszysta.
Różowa radość czysta.
Spójrz - tam wysoko się poruszała, inne chmurki koleżanki pozdrawiała, rączką machała. 
Aż pewnego dnia, tak słoneczko przyświeciło, że różową chmurkę zasłoniło. Smutna chmurka płakała, bo ziemi nie widziała. Lecz słoneczko nie wiedziało tylko mocno, mocno grzało! Aż się nagle przestraszyło, bo coś mokrego na promyczek mu wskoczyło! Troszkę się bało, więc za chmurkę się schowało.
I znów różowa chmurka była wesolutka i puszysta.
Gdy ktoś patrzył na tą chmurkę, tryskała różowa radość czysta."
4. Rozmowa na temat treści teatrzyku:
• o czym był teatrzyk?
• w jakim kolorze była chmurka?
• dlaczego chmurka była smutna?
• opowiedz - jak się zakończyła przygoda chmurki?
• ćwiczenie oddechu „Tańczące chmurki”( wolno i szybko - na przemian),
• zabawa „Co jest różowe?”,
• zabawa „Różowe okulary”, odpowiedz na pytanie „Jak wygląda świat w kolorowych okularach? (pomysły dzieci, inspiracja rodziców).
5. Zmiana ról - dziecko aktor, mama widz „Słoneczko i chmurka” (organizujemy dziecku kącik teatralny, gromadzimy w nim różnorodne kukiełki oraz inne rekwizyty do zabaw twórczych, zachęcamy do codziennych przedstawień).
6. Ćwiczenie słuchu fonemowego, dzieci starsze: zabawy sylabami, prostymi głoskami z wykorzystaniem pokrywek i innych naczyń kuchennych (każda sylaba to uderzenie pokrywką np. ma-ma (2 razy); głoska: m-a-m-a (4 razy). Zachęcam do zabaw również dzieci młodsze!
Zajęcia dodatkowe: 
Wycinanka z kolorowego papieru: „Kolorowy świat”. Rozwijanie sprawności manualnej rąk, pomysłowości, wyobraźni.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 30.04.2020 r.
Temat: „Segregujemy śmieci”
1. Śpiew piosenek:
- „Maszeruje wiosna”,
- „ Jestem sobie ogrodniczka”,
- „W naszym ogródeczku”.
2. Wspólnie z rodzicami recytacja wiersza pt. „Mały ekolog” z dnia 27.04 pkt. 3.
3. Porównywanie wielkości: duży, mały podczas zabawy „Mrówka i słoń” (dzieci poruszają się: w rytmie grzechotki, jak mrówki, a w rytmie pokrywek, jak słonie - na przemian).
4. Zabawa matematyczna „Liczymy guziki”. Do zabawy wykorzystujemy 2 kartki papieru. Polecenia:
• wskaż kartkę po prawej stronie, a następnie kartkę po lewej stronie (utrwalenie stron, można założyć dziecku frotkę na jedną rękę i utrwalać: prawa, lewa przez cały miesiąc w codziennych sytuacjach),
• połóż na kartce po prawej stronie ręki jednego guzika, a na lewej dwa. Przelicz, ile jest guzików?
• połóż na kartce po lewej stronie ręki jednego guzika, a po prawej dwa. Przelicz, ile jest guzików?
Można tworzyć różne wersje (trzy guziki na lewej, cztery na prawej itp. Dzieci starsze - określanie o ile więcej ( stopniowanie trudności na miarę możliwości dziecka).
5. Rodzic rozrzuca po pokoju różne śmieci: papiery, puszki, butelki plastikowe, pojemniki szklane, gwoździe itp. (zwracamy uwagę na bezpieczeństwo).
Rozmowa z dziećmi na temat segregacji śmieci:
- Czy podoba Wam się pokój?
- Co zrobić, żeby było tu przyjemnie?
- Jak możemy posegregować śmieci?
- Wyjaśniamy dziecku, że każdy rodzaj  śmieci wrzucamy do innych pojemników, aby można było je ponownie wykorzystać.
6. Układamy na dywanie ksero ilustracji przedstawiających pojemniki na śmieci w różnych kolorach. Dzieci segregują śmieci:
• niebieski - papier,
• żółty - plastik,
• białe i zielone - szkło bezbarwne i kolorowe,
• brązowe - odpady biodegradowalne,
• czarny - inne.
7. Zabawa ruchowo-naśladowcza: „Mały wiatr, duży wiatr”, (mały wiatr - gramy grzechotką, duży wiatr - pokrywkami)
8. Wycinanie nożyczkami pojemników na śmieci, wykorzystanie ilustracji z zajęć.
Dla chętnych dzieci, w tym starszych:
- zabawy w rytmy, sylabami, głoskami z wykorzystaniem naczyń kuchennych,
- utrwalenie w zabawie poznawanych liter, według obrazków z metody Jagody Cieszyńskiej.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Temat tygodniowy „Jestem Polakiem i Europejczykiem”.
Zajęcia z dnia 04.05.2020 r. 
Temat: „Jestem Polakiem
1. „Miejsce, w którym mieszkam”, rysowanie domów, osiedla, przedszkola itp.
2. Zabawa „Jedziemy na wycieczkę”. Dzieci otrzymują krążki lub przedmiot w kształcie koła. Kiedy mama pokazuje kartkę zieloną - naśladują jazdę samochodem, a kiedy czerwoną - zatrzymują się.
3. Hymn- słuchanie Mazurka Dąbrowskiego.
/1 zwrotka/ - przyjmowanie właściwej postawy podczas słuchania hymnu, wzbudzenie poczucia dumy ze swojego kraju.
3. Rozmowa na temat hymnu.
Jaka to pieśń, którą znają wszyscy Polacy.
Ta pieśń nazywa się hymnem. Hymnem Polski jest Mazurek Dąbrowskiego, kiedy grana jest ta pieśń wszyscy stoją prosto, nie ruszają się, nie rozmawiają, słuchają bardzo uważnie. Słuchając hymnu dzieci i dorośli
stoją na baczność. 
Ponowne wysłuchanie hymnu, próby śpiewania pierwszej zwrotki z rodzicami.
4. Parada wojskowa z operetki J. Straussa, marsz w różnych kierunkach.
- „Mieszkam w Polsce”, nauka rymowanki:
"Mieszkam w Polsce, jestem Polakiem.
Bardzo dobrym przedszkolakiem."
5. Zabawa ruchowa „Taniec na siedząco”, z dowolnie wybraną muzyką z płytoteki. Dziecko siedzi na dywanie, rodzic włącza muzykę i mówi która część ciała ma tańczyć np. tańczy tylko jedna ręka, tańczy lewa noga, tańczy prawa noga i prawa ręka, tańczy głowa itp.
6. Zabawy konstrukcyjne „Mój dom”, budowanie z klocków własnego domu, osiedla, przedszkola itp.
7. Legenda z mojej okolicy - słuchanie legendy wybranej przez rodzica.
8. Opowieść ruchowa połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi „Na wsi”. Dzieci spacerują po pokoju, spotykają psa - szczekanie, kota - miauczenie, krowę - muczenie, konia - bieganie, podskoki.
Dla chętnych dzieci (w tym również starszych).
1. Rozwijanie analizatora wzrokowego - proszę o wydrukowanie orła - dziecko koloruje godło, a następnie rodzic przecina go na kilka części, tworząc puzzle. Zadaniem jest ułożyć je w całość.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 05.05.2020 r. 
Temat: „Symbole narodowe
1. Zabawy ruchowo-naśladowcze: „Buty Basi”, „Gąsienica”, „W górę ręce w górę”.
2. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „Co do siebie nie pasuje?”. Mieszamy przed dzieckiem przedmioty lub ubrania, występujące w parze. Dziecko łączy poprawnie (np. 2 skarpetki, parę butów itd.).
3. Ćwiczenia  rozwijające zmysł dotyku „Ukryty przedmiot”. Dziecko dotyka przykryte chustą różne przedmioty i próbuje odgadnąć, co to za przedmiot.
4. Ćwiczenia liczbowe „Wieża”. Dziecko buduje wieże z dużych klocków, dokładając lub zdejmując określoną liczbę zgodnie z poleceniami osoby dorosłej np. dołóż dwa klocki, trzy itp., zdejmij trzy klocki, cztery itp. (zwracamy uwagę na fakt, że kiedy dokładają klocki - wieża rośnie, a kiedy je zdejmują - wieża maleje).
Okazjonalne przeliczanie klocków od 1 do 5 i powyżej wspólnie z rodzicami.
5. Śpiewanie hymnu narodowego w pozycji stojącej z dnia 04.05 pkt. 3.
6. Słuchanie fragmentu wiersza M. Mojsak pt. „Jestem Polakiem” (proszę o ilustracje z flagą i godłem Polski).
"Jestem Polakiem i się tym szczycę,
że kocham kraj swój, miasto, dzielnicę. 
Lubię swą flagę biało- czerwoną 
i orła w godle z piękną koroną."
- Rozmowa z dzieckiem na temat wiersza i symboli narodowych:
• jak nazywa się nasza miejscowość, w której mieszkamy?
• jak nazywa się kraj, w którym żyjemy?
• jak wygląda flaga narodowa, a jak godło?
• gdzie wiesza się godło, a gdzie flagę?
7. Praca plastyczna - wykonanie małej flagi z wykorzystaniem patyczka i czerwonej farby plakatowej (okazjonalne utrwalenie koloru czerwonego, zabawa „Co jest zawsze czerwone?").
 8. Ponowna recytacja wiersza z wykorzystaniem flagi.
Wypowiadanie rymowanki z rożną intonacją głosu:
"Mieszkam w Polsce, jestem Polakiem,
jestem dobrym przedszkolakiem!"
Dla chętnych dzieci:
- „Miejsce, w którym mieszkam”, rysowanie domów, osiedla, przedszkola,
- zabawa „Wąż z klocków”. Dzieci układają rytmicznie ciąg z klocków zgodnie ze wzorem: czerwony, czerwony, niebieski, żółty, czerwony itd.,
- dzieci starsze: praca z książką według instrukcji rodziców.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 06.05.2020 r.
Temat: „Moja miejscowość i mój dom
1. Rytmizowanie słów określających własny dom z równoczesnym klaskaniem np. we-so-ły, du-ży, faj-ny, przy-tul-my itd.
2. Zabawa pantomimiczna „Co lubię robić w domu?”.
Pokazywanie ruchem, gestem, mimiką czynności, które dziecko najbardziej lubi wykonywać w domu.
3. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy z wykorzystaniem lustra.
• „Przygody języczka wędrowniczka”:
- dokładne oblizywanie czubkiem języka podniebienia,
- oblizywanie dna jamy ustnej,
- oblizywanie językiem wewnętrznej strony policzków,
- oblizywanie warg ruchem okrężnym,
- dotykanie każdego zęba po kolei,
- kląskanie językiem (jazda konno),
- wysuwanie języka na brodę,
- posyłanie całusków,
- klaskanie językiem,
- naśladowanie chrapania.
• Zabawy słomką:
- „Sprzątamy śmieci”, próby przenoszenia skrawków papieru z blatu stołu na talerzyk za pomocą słomki,
- „Śmieszne wzorki”, rozdmuchiwanie umieszczonych na papierze plamek z farby przez słomkę; oglądanie powstałych wzorów.
4. Ćwiczenia słuchowe „Co wydaje taki dźwięk?”.
Dziecko słucha i rozpoznaje odgłosy wydawane przez domowe urządzenia.
5. Słuchanie wiersza. 
Rodzic recytuje wiersz, równocześnie go ilustrując.
"Kreska, kreska, kółeczko,
rysuję tu słoneczko.
Pod słoneczkiem jest dom.
Oto on.
Rysuje okna, dach, 
komin czarny aż strach.
Z komina leci dym.
Dym ma nos, oczy, minę.
To nie dym.
To pan Dymek."
• Wypowiedzi dzieci na temat narysowanego przez rodzica domu.
• Dzieci wymieniają nazwy elementów, których brakuje na rysunku.
• Swobodne wypowiedzi dzieci na temat domu, w którym mieszkają.
6. Zabawy konstrukcyjne: budowanie domów z klocków, porównywanie ich wielkości; stosowanie określeń: mały, duży, większy, mniejszy.
7. Osłuchanie z piosenką „Pomogę mamusi”. Zabawa ruchowo-naśladowcza do słów piosenki.
Dla chętnych dzieci: 
• ćwiczenie sprawności manualnej ręki i analizatora wzrokowego - rysowanie domów po kropeczkach od najmniejszego do największego,
• zabawy matematyczne - rozwiązywanie prostych zadań z tekstem z wykorzystaniem: łyżeczek, kubków itp.(dokładanie, odejmowanie np. do 3 łyżeczek dokładamy 2 łyżeczki, ile jest razem łyżeczek?).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 07.05.2020 r.
Temat: „Moja rodzina
1. Rozwijanie koordynacji ruchowo-wzrokowej podczas nawlekania rożnego rodzaju makaronów na nitkę lub sznurówkę:
- nawlekanie według wzoru podanego przez rodzica,
- przeliczanie wspólnie z rodzicami makaronów,
- kolorowanie palcami moczonymi w czerwonej i białej farbie „Korale dla mamy”.
2. Zabawa „Złap czerwone”, dzieci biegają po pokoju na hasło „Złap czerwone”, szukają i dotykają koloru czerwonego (nastepnie koloru białego „Złap białe”.)
3. Słuchanie opowiadania A. Surowiec „Rodzinka”.
"W pewnym domu rodzice mieszkają, którzy małego synka i malutką córeczkę mają. Mama jest dumna ze swoich dzieci, tata zaś dzieciom przykładem świeci. Cieszy się dziadek, że ma już wnuka, cieszy się babcia że wnuczkę ma. Dziadek i babcia wnuki kochają i prezentami je rozpieszczają. Dziadek książeczki ciągle kupuje, babcia zaś smaczne obiadki gotuje."
• Rozmowa na temat treści opowiadania, wyjaśnienie współzależności w rodzinie:
- wymieńcie członków rodziny występujących w opowiadaniu,
- jak nazywa się mama i tata? (rodzice)
- jakie są dzieci w tej rodzinie?
- kto to są wnuki?
4. Zabawa „Wycieczka rowerowa”.
W pozycji leżącej, podczas gdy rodzic gra grzechotką, dziecko rusza nogami: lekko lecz szybko, gdy zaś gra na pokrywkach: powili i ciężko.
5. Utrwalenie piosenek z linków od dnia pobytu dziecka w domu.
6. Rysowanie kredkami ołówkowymi „Moja rodzina”.
7. Zabawa paluszkowa „Rodzinka” (znana dziecku).
"Pierwszy palec to dziadziu, a przy nim babunia, największy to tatuś, a przy nim mamunia. A to ja dziecinka mała, a to moja rączka cała!"
8. Zabawy sylabami i głoskami z wykorzystaniem urządzeń kuchennych pt. „W moim domu”. Przykład: ma-ma (sylaby), dzieci chętne: m-a-m-a (głoski) itp.(tata, brat, dom, okno, lala, kot, itp.).
Dla dzieci starszych: ćwiczenia na rozwój logicznego myślenia - praca z zakupioną w kwietniu książką.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 08.05.2020 r.
Temat: „Polska w Europie”
1. Zabawa pt. „Ciuciubabka” (dziecko z zamkniętymi oczami)
"Ciuciubabko gdzie jesteś?
- Na beczce
A co w tej beczce?
- kwas
Ciuciubabko złap nas!"
(zmiana ról)
2. Oglądanie książek, albumów przedstawiających Polskę, zabytki, krajobrazy. Rozwijanie mowy komunikatywnej podczas opisywania ilustracji.
3. Masażyk „Strumyk”.
Tu jest las, tam strumyk płynie. (szybkie uderzanie palcami jednej ręki po plecach mamy - drugą rysujemy zygzak)
Coś zalewa, coś ominie. (cała dłonią masujemy jedno miejsce, potem rysujemy zakole)
W strumyku rybki pływają (palcami rozłożonej dłoni rysujemy fale)
I tak pyszczki otwierają. (skubiemy mamę po plecach dwoma palcami jednej, potem drugiej ręki)
4. Śpiewanie hymnu narodowego, rozmowa na temat godła, flagi. Pokaz na Internecie flagi - Polski i Unii Europejskiej, omówienie wyglądu. 
5. Utrwalenie rymowanki:
"Mieszkam w Polsce, jestem Polakiem,
jestem dobrym przedszkolakiem!" (z odpowiednią intonacją głosu)
6. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej - wspólne układanie obrazków pociętych na części nt. „Polskie krajobrazy” (góry, jeziora, ogrody - kwiaty, drzewa, lasy miasta, wioski itp.)
7. Zabawy ruchowe i muzyczne z wykorzystaniem woreczków i szarf.
Proszę o przygotowanie dziecku szarfy ze związanej kokardy lub chustki oraz woreczka lub gąbki.
Dla dzieci starszych lub chętnych: wspólnie z rodzicami wykonanie flagi Unii Europejskiej (dowolną techniką).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 11.05.2020 r.
Temat tygodniowy: „Wiosenna łąka”
Temat: „Z wizytą u mieszkańców łąki”
1. Oglądanie książek przyrodniczych dostępnych w domu, przedstawiających różne kwiaty i owady żyjące na łące.
2. Zabawa „Na łące”. Dzieci reagują na sygnał dźwiękowy: na dźwięk uderzenia dwóch łyżeczek - skaczą jak żabki, na dźwięk zgniatania kartki lub gazety - fruwają jak motyle. 
3. Zabawa badawcza „Mrówka w słoiku” (lub jakiś inny owad). Obserwacja mrówki przez słoik z wykorzystaniem dowolnego szkła powiększającego. Rozmowa z dziećmi na temat budowy i zachowania owada. Zwrócenie uwagi na ich rolę w środowisku.
4. Oglądanie filmu edukacyjnego „Łąka - rośliny i zwierzęta - Poranek”.
- poznanie mieszkańców łąki, obserwacja ich życia,
- rozpoznawanie i nazywanie wybranych owadów na podstawie charakterystycznych cech budowy,
- zwrócenie uwagi na kwiaty oraz kolory dominujące na wiosennej łące,
- zabawa pt. „Co jest zielone?”, dzieci biegają po pokoju, na hasło „zielone”, szukają koloru zielonego (również czerwonego, niebieskiego, żółtego).
5. „Jak oni śpiewają”, wysłuchanie nagrania odgłosów niektórych owadów.
- naśladowanie świerszcza, pszczoły, bąka, konika polnego, bociana itp.
6. Zabawa ruchowa „Pająk i muchy”.
Dzieci biegają po wyznaczonym terenie, bzykają jak muchy: bzzz..., na rogu w swojej pajęczynie z obręczy czyha pająk (rodzic). Na hasło: „Raz, dwa, trzy, pająk patrzy!” - muchy zastygają w bezruchu, a pająk spaceruje - jeśli dziecko się porusza, pająk zabiera je do pajęczyny i wtedy dziecko jest pająkiem, a rodzic muchą.
7. Zabawy z piosenka „ W zieleni łąka majowa”.
- omówienie treści piosenki,
- rytmiczne wyklaskiwanie refrenu,
- próby pamięciowego opanowania,
- zabawy z mamą do słów i melodii piosenki.
8. Wyjście przed dom lub w jego okolice, obserwacje przyrodnicze.
9. Po powrocie ze spaceru, zabawa rozwijająca inwencję twórcza „Kolory wiosny”.
Dzieci wspólnie z rodzicami wycinają paski z bibuły w kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim (jeśli nie ma bibuły to można pomalować farbami lub kredkami paski papieru albo zastąpić chustami). 
Zadanie: podaj przykłady tego, co wiosna może mieć w danym kolorze. Dzieci ukladają z bibuły kompozycje, według własnych pomysłów. Rodzic zachęca do wypowiedzi na temat własnych prac.
Dla chętnych i starszych dzieci:
- ćwiczenia rozwijające spostrzegawczość i umiejetność wypowiadania się na określony temat, zabawa „Co znajduje się na obrazku?” (proszę o przygotowanie obrazka przedstawiającego wiosenną łąkę).
Przysłaniamy obrazek czystą kartką i powoli odsłaniamy go - dzieci najpierw snują przypuszczenia, myślą na głos a następnie omawiają odkryte fragmenty,
- (czworo dzieci starszych praca z książką).
 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 12.05.2020 r. 
Temat: „Kolory łąki”.
1. Zabawa sensoryczna „Odpoczynek na łące z kolorowymi gazetami” (pomoce: stara gazeta):
- Wygrzewamy się na łące: dziecko kładzie się na kolorowej gazecie i udaje, że opala się na wiosennym słońcu.
- Wiatr: dziecko dmucha na gazetę umieszczoną na podłodze próbując ją przesunąć.
- Majowa burza: dziecko szeleści gazetą, robiąc przy tym duży hałas. 
- Słoneczny parasol: dziecko unosi gazetę nad głową i udaje, że to parasol na słońce.
- Wiosenny deszczyk: dziecko okrywa się gazetą, która zamienia się w pelerynę i spaceruje po pokoju.
2. Ćwiczenia oddechowe „Słońce - deszcz” (wycięte dwie chmurki: jasna i ciemna). Na hasło: słońce - dziecko dmucha na jasną chmurkę; na hasło deszcz - dmucha na chmurkę ciemną (tak na zmianę).
3. Ćwiczenie koordynacji ruchowo-słuchowej podczas tańca z kolorowymi chustami:
- zabawa do słów piosenki „W zieleni łąka majowa” (dziecko macha lekko chustkami naśladując latającego motylka. Wykonuje: rytmiczne podskoki, skłony, obroty itp.),
- zabawa przy muzyce „Lot trzmiela”:
• trzmiele zlatują z drzew na łąkę - dzieci przykucają, unosząc ręce z chustami do góry, opuszczają w dół (na przemian),
• gdy pojawi się akcent, wówczas szybko odsuwają ręce daleko od siebie, tak jakby trzmiele skakały z liścia na listek,
• przy charakterystycznych dźwiękach przypominające skradanie się - dzieci idą do środka, a następnie do tyłu i tak na zmianę.
4. Gra „Motyle” - proszę o zrobienie sześciu motyli z kolorowej gazety lub bibuły oraz kostki z tektury i zaznaczenie na niej dużych kropek od jednej aż do sześciu. Dziecko rzuca kostką, liczy kropki które wypadną, i układa przed sobą tyle samo papierowych motyli.
5. Ćwiczenia słuchu fonemowego „Nazwę jakiego owada powiedziałam?”. Rodzic mówi nazwy owadów z podziałem na sylaby, dziecko podaje całą nazwę (z pomocą mamy lub bez).
6. „Majowa łąka” - praca plastyczna, malowanie farbą plakatową za pomocą patyczków higienicznych. 
Dzieci otrzymują kartkę podzieloną ołówkiem na dwie części. Siadają do stolików, na których przygotowane są farby. Na dole malują kwiaty, na górze owady (maczają patyczki w farbie i malują kropkami kwiaty i owady, przy zmianie koloru biorą nowy patyczek).
- Omówienie prac, okazjonalne utrwalenie kolorów i pojęć: na górze, na dole, prawa ręka, lewa ręka.
Dla dzieci chętnych i starszych: ćwiczenie globalnego czytania (proszę o wydrukowanie obrazków i podpisów: łąka, trawa, motyl, bocian, maki, stokrotki, bławatki itp.). Okazjonalne czytanie przez dziecko w chwilach wolnych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 13.05.2020 r.
Temat: „Zwierzęta na łące”.
1. Rozwiązanie zagadki:
Dźwigam dom na grzbiecie,
mam malutkie rogi,
chodzę bardzo wolno,
czasem w poprzek drogi.
                  ( ślimak)
- Ćwiczenie sprawności manualnych „Ślimak z plasteliny”. Dzieci modelują z plasteliny cienkie wałeczki: zwijają w spiralkę i naklejają na tekturze. Doklejają wyciętą przez rodzica głowę z różkami. 
- Rymowanka „Ślimak, ślimak wystaw rogi....”.
- Zwrócenie uwagi na wygląd ślimaka, sposób i tempo poruszania się.
- Zabawa kształtująca postawę ciała „Jak ślimaki”. Dzieci zwijają się jak ślimak w skorupce i rozwijają się.
2. Zabawa artykulacyjna „Muszla ślimaka”. Dzieci prowadzą palec wzdłuż ślimaka ulepionego z plasteliny, wypowiadając głoskę śśśśśś - cicho i głośno, a następnie rysują muszlę ślimaka na dywanie oraz na plecach mamy z równoczesnym wypowiadaniem śśśśśś.
3. Zabawa „Bal na łące”:
- zwrócenie uwagi na owady żyjące na łące (opisywanie ich wyglądu),
- określanie nastroju piosenki (smutna czy wesoła), tempa (wolne, szybkie),
- rytmiczny taniec z rodzicami w małych kółeczkach.
4. Zagadki:
Nektar z kwiatów zbieram, 
w słodki miód zamieniam.
                   (pszczoła)
Błyszczą jej kropki 
w promieniach słonka,
lata nad łąką,
a zwie się .......
                    (biedronka)
Znacie takiego konika,
który zawsze w trawie cyka? 
                     (konik polny)
Mam skrzydełka delikatne,
tak jak płatki kwiatów.
Lekko się unoszę nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko.
                      (motyl)
Naśladowanie:
• odgłosów pszczoły - bzyczenie bzzzz przez tubę z rolki,
• fruwanie biedronki - naśladowanie odgłosu poprzez pocieranie woreczka foliowego,
• gra konika polnego - naśladowanie odgłosu poprzez szeleszczenie folią aluminiową,
• fruwanie motyla - naśladowanie skrzydełek gazetą.
5. „Walc kwiatów”:
- taniec raz w parach w rytmie walca, raz samodzielnie z wykonywaniem różnych figur (na przemian).
6. Oglądanie filmu edukacyjnego „Mieszkańcy łąki” - film o robakach.
Zajęcie dodatkowe: oglądanie filmu edukacyjnego „Co nam daje łąka?”. Rozmowa z rodzicami na temat treści filmu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 14.05.2020 r.
Temat: „Biedroneczki są w kropeczki”.
1. Oglądanie filmu o biedronce.
Opisywanie przez dzieci wyglądu biedronki, sposobu poruszania się oraz miejsca, w którym żyje.
2. Słuchanie piosenki „Biedronka i muchomor” (proszę o wykonanie opaski lub innego rekwizytu biedronki i muchomorka):
- opisywanie różnic i podobieństw w wyglądzie biedronki i muchomora,
- zwrócenie uwagi na humorystyczną treść piosenki,
- zabawa z mamą do słów i melodii piosenki z rekwizytami.
3. Słuchanie wiersza o biedronce:
Biedroneczko, biedroneczko
Tyle kropek masz!
Jeśli ładnie cię poproszę 
To mi jedną dasz!
- Nie dam, nie dam ci kropeczek.
Mama patrzy z dala!
Kropeczek z sukienki dawać nie pozwala!!!
Powtarzanie wiersza z podziałem na role (dziecko - rodzic z wykorzystaniem rekwizytu biedronki).
5. Zabawa matematyczna „Liczymy kropki”. 
Dziecko otrzymuje szablon biedronki bez kropek i sześć lub więcej czarnych kropek. Układają odpowiednią liczbę kropek na skrzydełkach biedronki:
- Połóż jedną kropkę na skrzydełku, policz, ile jest kropek?
- Połóż po jednej kropce na skrzydełkach, policz, ile jest kropek?
- Połóż na prawym skrzydełku jedną kropkę, a na lewym dwie kropki, policz, ile jest kropek?
- Połóż na lewym skrzydełku jedną kropkę, na prawym dwie kropki , policz ile jest kropek?
Można tworzyć różne wersje: trzy na prawym, cztery na lewym. Dzieci starsze - określanie ile jest razem kropek (dodawanie). 
Proszę okazjonalnie w ciągu dnia przypominać dziecku, która ręka jest prawa, a która lewa.
6. Zabawa ruchowa „Wyścigi biedronek”.
Na sygnał: 
• jedna kropka na skrzydełku - dzieci obiegają dywanik jeden raz i siadają,
• dwie kropki na skrzydełku - obiegają dwa razy wokół dywanika i siadają,
• trzy kropki na skrzydełku - biegają trzy razy wokół dywanika i siadają.
7. Wyjście na plac przed domem w poszukiwaniu biedronek. 
- Zabawa „Owady na łące”. Dzieci poruszają się swobodnie, na hasło „Szukamy kwiatka”, szukają i przykucają przy kwiatku.
- Rozwijanie mowy podczas opisywania wiosennej przyrody.
8. Kolorowanie konturu biedronki na czerwono, doklejanie kropek, aby było tyle samo na skrzydełkach (wykorzystanie pomocy z zajęć matematycznych). 
- Powtórzenie wiersza o biedronce z pkt. 3.
9. Śpiew piosenki „W zieleni łąka majowa”. 
Dla chętnych i starszych dzieci: 
-„Jakie znam owady” - wykonanie rysunków znanych owadów. Odzwierciedlenie wiedzy i spostrzeżeń z oglądanych filmów, albumów, książek oraz obserwacji przyrodniczych.
- Tworzenie albumu przyrodniczego „Na łące”: wycinanie z gazet, książek, wykorzystanie zdjęć z Internetu oraz samodzielnie narysowanych owadów.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 15.05.2020 r.
Temat: „Kto mieszka na łące
1. Wycinanie nożyczkami z gazet kolorowych obrazków, rozwijanie sprawności manualnych rąk - okazjonalne utrwalenie kolorów.
2. Zabawy słuchowe:
• „Liczymy dźwięki”. Rodzic uderza łyżeczką w szklankę 2 razy; za każdym razem dziecko słucha i próbuje podać liczbę uderzeń, następnie tyle samo razy musi podskoczyć, klasnąć itp. (za każdym razem zwiększamy liczbę uderzeń), następnie dziecko uderza a rodzic liczy i wykonuje podskoki, klaśnięcia itp.,
• „Jaki dźwięk wydają naczynia kuchenne” - próby grania: 
- dwie pokrywki,
- dwie metalowe łyżki, 
- dwie drewniane łyżki,
- stukanie łyżką o dno garnka, 
- mieszanie metalową łyżką w metalowym dzbanku lub misce.
Wygrywamy proste rytmy, sylaby, głoski w słowach podanych przez rodzica (na miarę możliwości dziecka).
3. Zagadka:
„Lata sobie z kwiatka na kwiatek.
Zbiera sobie złoty pyłek,
ale nie jest to motylek”.
                 (pszczoła)
4. Oglądanie ilustracji pszczoły i ule, rozmowa na temat pszczół:
- jak wygląda pszczoła?
- co zbiera na łące?
- gdzie mieszka pszczoła?
- co powstaje z pyłku kwiatowego?
- jaki smak ma miód?
- dlaczego miód jest zdrowy?
- czy pszczoła może być niebezpieczna, dlaczego?
5. Zabawy ruchowe:
• „Pszczoły na łące”, dziecko porusza się po pokoju naśladując dźwięki wydawane przez pszczoły bzzz- bzz, zbieranie pyłku kwiatowego - przysiad (na zmianę).
• „Pszczółki na łące”, dziecko biega po pokoju, bzycząc, na sygnał: pszczółki do ula, wskakuje do najbliższej obręczy leżącej na podłodze.
6. Oglądanie filmu edukacyjnego „Z kamerą wśród pszczół” cz. 1, 2 i 3.
- rozmowa kierowana przez rodzica na temat filmu.
7. Samodzielny śpiew piosenki „W zieleni łąka majowa”.
8. Muzyczne zabawy z woreczkami i szarfami.
Dla chętnych dzieci: 
- zabawa aktywizującą „Do czego potrzebny jest miód” (inspirowanie dzieci do wypowiedzi),
- wykonanie pszczoły z rolki papieru (inwencja twórcza rodziców i dzieci),
- dzieci starsze: praca z książka pod kierunkiem rodziców.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
INFORMACJA DLA RODZICÓW
       W dniach od 18 maja do 22 maja br. nastąpi przerwa w nadawaniu zajęć edukacyjnych dla dzieci. W tym czasie będę pełnić dyżur opiekuńczo-dydaktyczny w Publicznym Przedszkolu w Niedomicach.
       W bieżącym tygodniu, proszę o utrwalenie wierszy, piosenek oraz zabaw i ćwiczeń, które znajdują się na naszej grupie Maluchy, począwszy od dnia 25 marca do 15 maja br.
       Wykorzystajcie ten czas na miłą zabawę w rodzinnym gronie!
Naucz.: Agnieszka Pabian
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
INFORMACJA DLA RODZICÓW
       W dniach od 25 maja do 2 czerwca br. nadal będzie trwać przerwa w nadawaniu zajęć edukacyjnych dla dzieci. W dalszym ciągu będę pełnić dyżur opiekuńczo-dydaktyczny w Publicznym Przedszkolu w Niedomicach.
       Proszę utrwalać treści, począwszy od 25 marca oraz wybierać zadania proste z zakładki Grupa - 5-cio latki.
Naucz.: Agnieszka Pabian
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 03.06.2020 r.
Temat tygodniowy „Święto dzieci
Temat dnia: „Dzieci to my”.
1. Zabawa rozwijająca sprawność manualną i spostrzegawczość „Moja dłoń”. 
Dzieci z pomocą rodzica obrysowują flamastrem swoje dłonie na kartce. Ozdabiają rysunki według własnych pomysłów. Oglądają dłonie, porównują ich wielkość, przeliczają palce itp.
2. Ekspresja słowna „Czego potrzebują dzieci?”.
Siedzimy na dywanie, turlamy do siebie piłkę, dzieci kończą zdanie: 
Dzieci potrzebują ....... (np. mamy, taty, jedzenia, picia , zabawek itp.)
3. Zabawa z rymowanką „Dobrzy koledzy”.
Dzieci powtarzają rymowankę, naśladując proste ruchy pokazywane przez rodzica np. klaskanie, tupanie, podskakiwanie, pstrykanie palcami, kombinacje tych ruchów.
Dobrych kolegów mamy, bardzo się lubimy
i wszyscy razem dobrze się bawimy.
4. Zabawa rozwijająca umiejetność  wyrażania swoich uczuć „Czasem jest mi dobrze, a czasem źle”: proszę o narysowanie na kartce w dwóch kołach miny wesołej i smutnej oraz wycięcie.
Dzieci otrzymują minki. Kiedy usłyszą zdanie opisujące sytuację, w której czuły się dobrze, podnoszą obrazek przedstawiający wesołą buzię. Kiedy usłyszą zdanie opisujące sytuację, w której czuły się źle podnoszą obrazek przedstawiający smutną buzię np. dostałem prezent od babci. Kolega mnie popchnął. Jadę z tatą na wycieczkę rowerową. Ala nie pożyczyła mi kredki.
5. Zabawa ruchowa „Tworzymy pary”. Dzieci maszerują w różne strony, na hasło: tworzymy pary, dobierają się parami (do zabawy włączamy mamę, tatę, siostrę, brata). Zabawę powtarzamy kilka razy.
6. Osłuchanie z wierszem „Dziecko to też człowiek”.
Dziecko to też człowiek, musicie o tym pamiętać, że potrzebuje uwagi, na co dzień, a nie od święta.
Że potrzebuje mamy i taty 
do przytulania i do zabawy i chociaż to człowiek mały, ma bardzo wielkie sprawy.
- Wypowiedzi dzieci na temat wiersza.
- Zabawa „Co najbardziej lubisz?”
7. Marsz w różnych kierunkach, na mocne uderzenie w bębenek - dzieci zatrzymują się i maszerują tyłem. Kolejne mocne uderzenie - zmiana kierunku marszu.
8. Zabawa „Wiatr i latawce”, do utworu A. Vivaldiego „Cztery pory roku - Wiosna”.
Dzieci otrzymują paski bibuły, to latawce. Podczas słuchania utworu poruszają się po sali trzymając nad głową swoje latawce. Gdy muzyka milknie puszczają paski i obserwują ich powolne opadanie. Gdy słyszą muzykę, podnoszą paski i zabawa trwa dalej.
9.Ćwiczenia oddechowe „Banki mydlane”, z wykorzystaniem kubków i słomek. 
Dla chętnych dzieci: 
- słuchanie piosenki „Jesteśmy dziećmi”,
-oglądanie ilustracji piosenki lub obrazków na internecie, przedstawiających dzieci różnych ras. Opisywanie ich wyglądu (koloru skory, charakterystycznych cech twarzy itp.),
- zabawa do słów piosenki „Jesteśmy dziećmi” ruchowo- naśladowcza.
 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 04.06.2020 r.
Temat: „Zabawy muzyczne
1. Zabawa Skoczna „Hop, hop”. 
Dzieci maszerują po obwodzie koła, na hasło: hop - podskakują obunóż, następnie dalej maszerują.
2. Co to jest echo”? Rozmowa z dziećmi.
- Czy ktoś widział echo?
- Co to jest echo?
- Gdzie możemy usłyszeć echo?
- Czy echo odpowiada głośniej, czy ciszej?
3. „Rytmiczne echo” - zabawa muzyczno-rytmiczna. 
Rodzic wyklaskuje dowolny rytm, a dziecko powtarza (kilka rytmów, wykorzystujemy naczynia kuchenne).
4. „Do czego zaprasza muzyka?”.
Dzieci poruszają się w rytmie zrobionej grzechotki lub innego instrumentu, który zaprasza do: marszu, biegu, podskoków.
5. Zabawa z wykorzystaniem minek z dnia 3. czerwca.
Rodzic mówi zdanie, dzieci podnoszą odpowiednie minki:
- lubię lody truskawkowe?
- lubię marchewkę?
- lubię, kiedy pada deszcz?
- lubię chodzić na spacery?
- lubię, gdy taty nie ma domu?
- lubię, jak mama czyta mi bajki?
- lubię, gdy jedziemy do babci?
- lubię szpinak?
- lubię się bawić?
- lubię sprzątać swój pokój? itp.
- bardzo lubię cukierki?
6. Zabawy przy piosence „Cukierki, cukierki”, z cukierkami. 
Następnie ćwiczenia zmysłu smaku Degustacja cukierków.
7. Praca plastyczna „Latawiec”.
Oglądanie bajki o latawcu.
- Wykonanie przez rodzica konturu latawca na kartce z bloku.
- Wycinanie nożyczkami.
- Wypełnianie przez dzieci konturu latawca dowolną techniką plastyczną np. papierkami z cukierków, ścinkami  z gazet, malowanie farbami itp. 
- Ozdabianie paskami z papieru kolorowego.
- Przymocowanie sznurka.
8. Zabawy latawcem na świeżym powietrzu.
9. Zabawy sylabami i prostymi głoskami z wykorzystaniem naczyń kuchennych (dzielenie słów na sylaby i proste głoski z pomocą mamy, zabawa w tzw. odrywanie pierwszej głoski).
Dzieci starsze: praca z książką według instrukcji rodziców.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 05.06.2020 r.
Temat: „Nasz kolega - Murzynek Bambo”.
1. Inscenizacja wiersza J. Tuwima „Murzynek Bambo”
Poznanie naszego afrykańskiego przyjaciela - Murzynka Bambo:
- opisywanie jego wyglądu,
- pogadanka na temat, jaki panuje tam klimat, czym się zajmują i w co się bawią murzynki.
2. Zabawa do słów piosenki (znanej dziecku) „Dżungla, dżungla”.
Wykorzystanie do zabaw nietypowych przyborów, wydających dźwięk i na miarę możliwości adekwatnego stroju i makijażu.
3. Praca plastyczna „Murzynek Bambo” (proszę o wydrukowanie postaci Murzynka).
- indywidualna praca dziecka z wykorzystaniem farby, papieru kolorowego, węgielka, bibuły itp.,
- omówienie swojej pracy,
- porządkowanie warsztatu pracy,
- przypomnienie o konieczności częstego mycia rąk.
4. Zabawa matematyczna z wykorzystaniem guzików:
• oglądanie guzików,
• segregowanie według: wielkości, kształtu, koloru itp.,
• przeliczanie guzików w utworzonych zbiorach (określanie na oko których było dużo, a których mało),
• układanie guzikowych obrazków.
5. Ćwiczenia analizatora wzrokowego „Guzikowe korale”.
Nawlekanie na nitkę lub sznurówkę guzików według ustalonego rytmu.
6. Ćwiczenia słuchowe „Odgłosy  z dżungli”
Naśladowanie dzikich zwierząt (ćwiczenia dźwiękonaśladowcze, ruchowe).
8. Zestaw zabaw ruchowych.
Dla chętnych dzieci
Oglądanie albumów lub stron internetowych ze zwierzętami żyjącymi w Afryce, wzbogaceniewiedzy na temat  ich życia.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 08.06.2020 r.
1. Zabawy przy piosenkach  „Maszeruje  wiosna”, „Kaczuszki”,„Jestem sobie ogrodniczka”, „W naszym ogródeczku”, „W zieleni łąka majowa”, Dżungla”.
2.Zabawy z piosenką „Piłka Oli”:
- słuchanie  piosenki,
- rytmiczne podrzucanie do góry,
- podawanie do mamy lub taty, 
- odbijanie piłką o podłogę,
- zabawy piłką z równoczesnym śpiewem piosenki.
3. Rozmowa na temat piłki:
- jak wygląda piłka i z jaką figurą geometryczną się kojarzy?
- poszukaj przedmiotów które wyglądają jak „koło”, w twoim otoczeniu i poza nim,
- czy znasz słowa, które rozpoczynają się na głoskę „p” (np. parasol, poduszka itp.),
- narysuj samodzielnie: 
• na kartce dużą piłkę,
• linię od góry do dołu (podział na połowę),
- jedna połówkę wymaluj farbami lub kredką w kolorze trawy, drugą zaś w kolorze słoneczka.
4. Zabawa aktywizującą:  
„Lubię piłkę bo.........”
5. Wyjście na podwórko domowe - kopanie piłki z rodzicami, rzut do celu itp.
PO POWROCIE
6. Zabawa „Do czego zaprasza tamburyno?”.
Rodzic gra na tamburynie i zaprasza dziecko do: marszu, biegu, podskoków.
7. „Muzyka jest wokół nas” - słuchanie wiersza.
Słońce chowa się za chmurką,
lekko szumią w polu drzewa,
Wrzawę czyni kotek z kurką,
wiatr w listowiu pięknie śpiewa.
Dźwięczne nutki na skrzypeczkach 
świerszczyk tez przygrywa, 
ptaszki nucą je w gniazdeczkach, 
tak muzyka śpiewa.
• Rozmowa na temat treści wiersza - Gdzie w wierszu ukryła się muzyka?
Zabawa ortofoniczna „Tworzymy muzykę”:
- naśladujemy szum drzewa: szszsz,
- naśladujemy szum liści: szu,szu,szu,
- śpiew ptaków.
8. „Zabawa „Gazetowa orkiestra”. 
Dziecko otrzymuje gazetę. Wykonuje ruchy do słów i melodii piosenki „Piłka Oli”.
Dla chętnych dzieci
Ćwiczenie analizatora wzrokowego, zabawa Jakiej zabawki brakuje?”.
Rodzic układa 4-5 i więcej zabawek. Dziecko odwraca się, w tym czasie rodzic zabiera jedną zabawkę. Dziecko mówi jakiej zabawki brakuje.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 09.06.2020 r.
Temat: „Mój ulubiony instrument
1. „Komar”, zabawa ortofoniczna z tekstem - masażyk. 
Leci komar: bzyk, bzyk, bzyk. (rysujemy palcem spirale na plecach dziecka)
Czasem dziubnie: psyk, psyk, psyk. (skubiemy dwoma palcami plecy)
Będzie swędzieć, że ho- ho. (łaskoczemy dziecko)
Gdy podrapiesz miejsce to. (lekko skrobiemy paznokciami po plecach)
2. Zabawa matematyczna „Ile razy”. Rodzic uderza łyżką w talerz. Dziecko liczy i wykonuje odpowiednią liczbę podskoków, przysiadów itp.
3. Zabawa ze śpiewem „Jestem Muzykantem Konszabelantem”.
4. Rozwiązanie zagadek.
(z pomocą rodziców)
5. Zabaw rytmiczna aktywizującą do działania „Muzykanci”. Zabawy z przedmiotami, z których można wydobyć dźwięki (klocki, drewienka, papier, różnego rodzaju folie, ceramiczny kubek, metalowa puszka, plastikowa butelka itp.)
Wystukiwanie sylab, prostych głosek. Zabawy do słów piosenek z dnia  8.06. Śpiew z równoczesnym wydobywaniem dźwięku.
6. Ćwiczenia słuchowe - słuchamy muzyki w domowym ogrodzie.
7. Wykonanie dowolnych instrumentów muzycznych z dostępnych w domu materiałów (wspólnie z rodzicami). 
Wykorzystanie instrumentow do zabaw swobodnych.
8. Ćwiczenia graficzne „Kolorowa gitara”. 
• Dzieci ozdabiają rysunek gitary elementami zdobniczymi z kolorowego papieru według własnych pomysłów.
• Ćwiczenia w mówieniu „Opisz instrument”.
Dla chętnych i starszych dzieci:
- oglądanie filmików „Stanisław Moniuszko dla dzieci”
- praca z nowo zakupioną książką według instrukcji rodzica.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia z dnia 10.06.2020 r.
Temat: „Instrumenty perkusyjne”.
1. Ćwiczenia słuchu fonemowego „Nazwę jakiego instrumentu powiedziałem?”.
Rodzic mówi nazwy wybranych instrumentów z podziałem na sylaby. Dziecko syntezuje sylaby i podaje całą nazwę.
2. Osłuchanie z piosenką „Do przedszkola wpadły nutki”.
- Omówienie treści piosenki.
- Zabawa „Wysoko- nisko”. Podrzucanie piłek do góry, odbijanie w dół (na przemian).
- Zabawy do słów i melodii piosenki, próby śpiewu wspólnie z rodzicami.
3. Zabawa matematyczna:
- segregowanie piłek ze względu na wielkość,
- dopełnianie do podanej liczby np. dołóż tyle piłek, aby łącznie było: trzy, cztery itd. (na miarę możliwości dziecka).
4. Rozwijanie słuchu i orientacji przestrzennej.
Dziecko siedzi na dywanie z zamkniętymi oczami. Rodzic gra na dowolnym instrumencie, a dziecko wskazuje ręką kierunek, z którego miejsca dochodzi dźwięk.
5. Słuchanie utworu L. Delibeza Pizzicato.
- Rozmowa na temat dzieła muzycznego. 
- Wspólne określenie charakteru: tempa, dynamiki,zmian pojawiających się w utworze.
6. Słuchanie wiersza J. Tuwima „Spóźniony słowik”.
- Zwrócenie uwagi na humorystyczną treść wiersza.
- Pogadanka na temat rodziny słowika.
- Wyjście do ogrodu, słuchanie śpiewu ptaków.
PO POWROCIE
7. Lepienie z plasteliny lub modeliny rodziny słowika. 
- Ponowne oglądanie filmu (zwrócenie uwagi na wygląd tych ptaków).
- Zabawy do słów wiersza z wykorzystaniem plastelinowych ptaków.
- Ćwiczenia słuchowe „Ptasia muzyka” (naśladowanie śpiewu słowika).
Dla chętnych dzieci:
- poznanie życiorysu słynnego kompozytora F. Chopina 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajęcia  z dnia 12.06.2020 r.

Temat: „Poznajemy instrumenty”.

1. Ćwiczenia manualne „Instrumenty muzyczne”.

- Łączenie kropeczek narysowanych przez rodzica, nazywanie powstałych instrumentów: gitara, grzechotka, bębenek itp.

- Przecinanie obrazków nożyczkami w dowolny sposób. Układanie przez dzieci z części w całość. Utrwalenie nazw instrumentów. 

2. Zabawy sylabami - dzielenie na sylaby nazw instrumentów z równoczesnym klaskaniem, podskakiwaniem, tupaniem, mruganiem, 

itp.

3. Zabawa do słów piosenki „Jestem Muzykantem Konszabelantem”, z dnia 09.06.

4. Śpiew piosenki „Piłka Oli” (08.06) oraz „Skaczące nutki” (10.06.) z piłeczką w rytmie muzyki.

5. Praca z obrazkiem (z Internetu) „Instrumenty orkiestry”. 

Wspólne opisywanie wyglądu instrumentów tj. pianino, flet, skrzypce, trąbka. Rozwijanie zainteresowań muzyką. 

6. Zabawa, do czego zaprasza nas grzechotka.

Dzieci poruszają się po obwodzie koła, a tamburyno zaprasza do marszu, podskoków lub biegu.

7. Oglądanie bajki muzycznej pt. „Calineczka”.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=CUPpUKEhLFY&authuser=0

- Rozwijanie mowy komunikatywnej podczas omawiania treści bajki.

- Ćwiczenia oddechowe „Wąchamy kwiaty”.

8. Ćwiczenia gimnastyczne 

Link: https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w&authuser=0

https://www.youtube.com/watch?v=351fw50UOn8&authuser=0

Dla chętnych dzieci:

Wykonanie dużego instrumentu muzycznego z wykorzystaniem kartonowych pudełek i innych dostępnych w domu materiałów.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Zajęcia z dnia 15.06.2020 r.
 
Temat: „Lato, lato”.
 
 
1. Zabawa ortofoniczna „Zwierzęta”.
 
Dzieci naśladują głosy zwierząt:
Wąż - ssyy, ssyy, ssyy
Lew - łaa, łaa, łaa
Żaba - kum, kum, kum
Dzięcioł - stuk-puk, stuk-puk.
 
2. Zabawa oddechowa „Kolorowe pióra”.
 
Dziecko układa na dłoni dowolne piórko i zdmuchuje je powietrzem wydychanym ustami.
 
3. Zabawa w rytm ruchowy „Rób to, co ja”.
 
Rodzic wykonuje kilka powtarzających się ruchów, dzieci kontynuują rozpoczęty rytm.
 
4. Zabawa logorytmiczna.
 
Dzieci poruszają się swobodnie po pokoju lub balkonie - naśladują i powtarzają słowa rymowanki.
 
Lato kochamy, bo w słoneczku się opalamy.
Lato kochamy, bo w piłkę gramy.
Lato kochamy, bo w basenie pływamy.
Lato kochamy, bo lody zajadamy.
 
5. Oglądanie ilustracji ze strony internetowej pt. „Cztery pory roku”.
 
• Nazywanie i określanie charakterystycznych cech każdej pory roku.
• Rozmowa na temat letniej pogody i bezpieczeństwa przebywania w słońcu.
 
6. Zabawy ruchowe przy muzyce.
 
- „Zabawa z gąbką”.
(rodzic gra na dowolnym instrumencie)
Dziecko porusza się z gąbką na głowie w rytmie granym przez rodzica tak, aby nie spadł mu z głowy woreczek (następnie zmiana ról).
- Zabawa w parach.
W rytmie walczyka poruszanie się z boku na bok, obroty.
 
7. Układanie wianka z papierowych kwiatów według określonych rytmów.
 
8. Oglądanie bajki dla dzieci - Kubuś „Letnie zabawy”.
 
 
9. Osłuchanie z piosenką „Słoneczko”.
 
 
• Rozmowa na temat piosenki:
- O czym jest piosenka?
- Dlaczego słoneczko miało zły humor? 
- Kiedy się rozweseliło?
- Spróbuj zaśpiewać piosenkę razem ze słoneczkiem.
 
10. Oglądanie bajki dla dzieci - Kubuś - „Słońce”.
 
 
11. Rysowanie kredkami słoneczka przez dzieci, kolorowanie (okazjonalne utrwalenie koloru żółtego), wycinanie słońca nożyczkami.
 
12. Zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami oddechowymi.
 
Dzieci spacerują przy dźwiękach dowolnego instrumentu. Gdy muzyka przestanie grać podnoszą do góry wykonane słoneczka i dmuchają w nie.
 
Dodatkowe zadanie.
Zabawy z piosenką „Alfabet warzywno-owocowy.
 
 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Zajęcia z dnia 16.06.2020 r.
 
Temat: „Zabawy na powietrzu
 
1. Oglądanie bajki „Co słonko widziało?”.
 
• Rozmowa na temat opowiadania kierowana przez rodzica.
 
2. Zabawy ruchowo-naśladowcze z piosenką „Słoneczko” z dnia 15.06 (pamięciowe opanowanie słów piosenki).
 
3. Rozwijanie mowy u dziecka:

- wypowiedzi dzieci na temat „Jak lubią spędzać czas na powietrzu?” (zachęcenie do budowania dłuższych, logicznych wypowiedzi),
- pogadanka i próby odpowiedzi dzieci na pytanie, dlaczego ruch i uprawianie sportów w życiu są ważne dla naszego zdrowia.
 
4. Ćwiczenia ruchowe:
 
- zabawa „Prawa noga, lewa noga”.
Dzieci maszerują po pokoju. Na sygnał słowny „prawa noga”, zatrzymują się i stają na prawej nodze, druga zgięta w tył. Na drugi sygnał stoją na lewej nodze i tak na przemian.
- zabawa „Letnie słonko”, dzieci siedzą na dywanie z nogami wyprostowanymi. Podnoszą do góry prawą nogę i rysują w powietrzu słonko, potem lewą nogę i również rysują słonko.
 
5. Ćwiczenie pamięci wzrokowej.
 
• Na dywanie ustawiamy w rzędzie zabawki (3 lub więcej na miarę możliwości). Dziecko zapamiętuje kolejność, zamyka oczy, a rodzic zmienia ustawienie. Dziecko musi odgadnąć, które zabawki zostały przestawione.
• Ćwiczenie spostrzegawczości „Znajdź różnice i podobieństwa na obrazku” (proszę o skorzystanie z Internetu, obrazki muszą być czytelne).
 
6. Zabawa logorytmiczna.
 
Dziecko wypowiada rytmicznie rymowankę. Na słowa: dotyk, węch, słuch, smak - pokazuje części ciała odpowiadające konkretnemu zmysłowi:
 
Pięć zmysłów mam i dobrze je znam: dotyk, węch, wzrok, słuch, smak.
Pięć zmysłów mam ......... (powtarzamy kilka razy rymowankę).
 
 
7. Zabawa z równoczesnym pokazywaniem do słów piosenki „Pięć zmysłów mam”.
 
 
8. Zabawy z piłką na świeżym powietrzu: łapanie piłki w dwie ręce i podanie do rodzica, rzut do wyznaczonego celu itp.

Dla dzieci chętnych i starszych:
- praca z książką według instrukcji rodzica,
- zabawy z piosenką „Piosenka o cyferkach”.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 17.06.2020 r.
 
Temat: „Przysmaki lata”.
 
1. „Joga dla dzieci”.
 
2. Zabawa „Głowa, ramiona, kolana, pięty”.
 
3. Zabawy z piosenką „Pięć zmysłów”.
 
4. Śpiew piosenki „Słoneczko”.
 
5. Ćwiczenie języka - naśladowanie lizania lodów : wysuwanie języka do przodu przy otwartych ustach i chowanie go.
 
6. Zabawy z piosenka „Lody poziomkowe”.
 
7. Oglądanie filmu- Zabawki TuTiTu „Lody”.
 
8. „Lody w różnych smakach”, praca plastyczna z figur geometrycznych.
Wycinanie rożka po narysowanej linii prostej, przyklejanie - kolorowych kół (gałek lodowych), ozdabianie kredkami. Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas wycinania nożyczkami.
 

9. Zabawa dydaktyczna „Kolory lata”.

Rodzic pyta: Jakie są kolory lata? Dlaczego?

Rodzic pokazuje różne kolory, dzieci podają ich nazwy i mówią, z czym każdy z tych kolorów im się kojarzy (np. żółty  -słońce, zielony - trawa itp.).

 

10. „Gra w kolory”- zabawa z piłką”.
Na środku stoi rodzic z piłką i rzuca ją do dzieci. R. przy rzucaniu piłki mówi
jakiś kolor. Jedli dziecko nie złapie piłki lub złapie ją, słysząc słowo: czarny, obiega rodzica dookoła.

 

 
Zadanie dla chętnych dzieci.
Oglądanie filmu „Jak zrobić domowe lody”.

 

Zachęcenie do wspólnego przygotowania lodów.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Zajęcia z dnia 18.06.2020 r.

 
Temat: „Zjawiska atmosferyczne
 
1. Obserwacja pogody za oknem. Rozmowa na temat pogody, określanie jej, uzasadnienie dlaczego lubią taką pogodę.
 
2. Słuchanie piosenki „Deszczu pada, błyskawica, grzmot”.
 
 
3. Słuchanie wiersza „Błyskawica, grzmot”.
 
„Opowiem Wam dzieci kochane, jaki kłopot miał mały Janek.
Spotkała go raz wielka burza, aż ze strachu mu trzęsła się buzia. Wyjrzał za okno - zimno i mokro.
Okropnie błyska, trzęsą się ludziska, a najgorszy ten straszliwy grzmot.
Błyskawica, grzmot, grzmot.
Błyskawica, grzmot, grzmot.

Skończyła się już straszna burza, a na dworze jest wielka kałuża.
Położył się spać mały Janek i wyglądał w tym śnie zza firanek.
Wyjrzał za okno -zimno i mokro. Okropnie błyska trzęsą się ludziska.
A najgorszy to ten straszliwy grzmot.
Błyskawica, grzmot, grzmot,
Błyskawica, grzmot, grzmot.

Opowiem Wam dzieci kochane, jaki ujrzał Janek poranek.
Chmur pełno na niebie,
wiatr hula, chyba znowu zacznie się wichura.
Wyjrzał za okno - zimno i mokro.
Okropnie błyska, trzęsą się ludziska.
Błyskawica, grzmot, grzmot.
Błyskawica, grzmot, grzmot!”
 
4. Rozmowa na temat treści wiersza kierowana przez rodzica.
 
5. Dzieci dostają po dwa drewniane klocki, słuchają ponownie wiersza, na słowa:
Błyskawica, grzmot, grzmot.
Błyskawica, grzmot, grzmot.
Mocno i rytmicznie stukają klockiem o klocek.
 
6. Naśladowanie odgłosów deszczu i burzy z wykorzystaniem kartki papieru.
 
7. Zabawa ruchowa „Zbieramy krople deszczu”

Rodzic jest chmurką, z której spadają kropelki deszczu (porusza z góry palcami), dziecko zbiera krople na niby.
 
8. Rysowanie słońca, chmur, deszczu, wiatru.
 
9. Zabawy na podwórku domowym - obserwacja chmur.
 
Dla dzieci starszych.
Praca z książką według instrukcji rodziców.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 19.06.2020 r.
 
1. Zabawa do słów piosenki „Deszczyk pada, błyskawica, grzmot”, (18.06) z wykorzystaniem dwóch drewnianych klocków.
 
2. Oglądanie krótkiej bajki dla dzieci „Burza”.
 
Rozmowa z dziećmi na temat zjawiska atmosferycznego- burzy oraz konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas błyskawicy i grzmotów.
 
3. Zabawa manualna „W domku jest bezpiecznie”.
 
• Łączenie kropeczek narysowanych przez rodzica „Mój dom”. (dom: dach,, komin, okna, drzwi, schody).
• Kolorowanie domu kredkami lub wycinanie nożyczkami z papieru kolorowego kształtów i przyklejanie w odpowiednie miejsca na konturze.
 
4. Praca z obrazkiem „Letnie owoce” (proszę o skorzystanie z domowych książek, gazet, internetu lub naturalnych owoców).
 
• Truskawki.
• Czereśnie.
• Poziomki.
 
- Rozmowa na temat, jak się nazywają te owoce, określanie wielkości, koloru, czy są miękkie, czy twarde?
- Na miarę możliwości określanie zapachu. Degustacja, określanie smaku.
- Zabawy sylabami: wyklaskiwanie i wystukiwanie sylab (nazw owoców).
 
5. Ćwiczenie analizatora wzrokowego - układanie puzzli „Owoce lata” (mogą być pocięte części z gazet).
 
6. Ćwiczenia gimnastyczne opracowane metodą V. Sherborne.
 
I część
 
1. Dzieci dowolnie maszerują i biegają (w zależności od tempa muzyki) z wysoko podniesionymi kolanami.
2. W siadzie skulnym: dzieci kręcą się dookoła własnej osi w jedną i w drugą stronę.
3. Podobne ćwiczenie wykonują leżąc na brzuchu - obracają się za pomocą rąk dookoła własnej osi w obie strony: w przód i w tył.
4. Dzieci siedząc na podłodze pokazują swoje części ciała: głowa, tułów, biodra, barki, brzuch, plecy, szyję, a następnie części twarzy po jednej i po drugiej stronie: oko, ucho, policzek, nos, usta, broda.
5. W siadzie skulnym: dziecko kołysze się najpierw wolno, później coraz śmielej.
6. Ćwiczenie parami: mama lub dziecko klęczy podpierając się rękoma robiąc tzw. „Koci grzbiet”, drugie obchodzi go na czworakach dookoła, prześlizguje się pod nim. Po krótkim odpoczynku powtarzamy zabawę.
 
II część
 
1. Mama i dziecko leży na plecach na przeciw siebie, ich stopy dotykają się; wykonują na przemian przepychanie się stopami ; wspólny rowerek.
2. Dziecko leży na plecach, mama chwyta je za ręce lub za stopy idąc tyłem ciągnie dziecko.
3. Kołysanie w pozycji siedzącej; mama tworzy „fotelik dla dziecka”, obejmuje je i łagodnie kołysze do przodu oraz na boki, w jedną oraz w drugą stronę.
4. Prowadzenie ślepca; jedno z uczestników zabawy zamyka oczy, drugie bierze go za rękę i prowadzi w różne strony (na zmianę).
5. Dziecko zawija się w kłębek, robi „paczkę”, a mama usiłuje rozwiązać tą paczkę i odwrotnie.
 
III część
 
Dziecko stoi naprzeciw mamy, trzymają się za ręce- wykonują wspólne wdechy, podskakują na jednej i na drugiej nodze, wreszcie robią wspólne przysiady. Na zakończenie wzajemnie wysłuchują pracy swoich serc.
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 22.06.2020 r.
 
Temat: „Czym podróżujemy - Pojazdy lądowe”.
 
 
1. Słuchanie piosenki „Lato na dywanie”, Fasolki.
 
2. Oglądanie krótkiego filmu „Bezpieczne lato”.
 
3. Śpiew piosenki „Słoneczko”.
 
4. „Echo słowno- rytmiczne”.
Rodzic mówi krótkie zdanie z równoczesnym wyklaskiwaniem rytmu. Dzieci powtarzają usłyszane zdanie w odpowiednim rytmie.
 
5. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem chustek.
Dzieci trzymają chustki za róg na wysokości ust. Lekko dmuchają wprowadzając je w ruch. Następnie chwytają chustki za dwa rogi i silnym dmuchnięciem wprawiają je w ruch.
 
6. „Taniec chustek”.
Dzieci poruszają chustą, dopasowując ruchy do słyszanej melodii.
 
7. „Cień”- zabawa ruchowo- naśladowcza.
Mama i dziecko dobierają się parami. Jedno z nich porusza się w rytmie wesołej muzyki. Drugie zaś podąża za nim naśladując jego ruchy.
 
8. „Co to za pojazd” (na dywanie rozłożone są zabawki różnych pojazdów).
Nazywanie przez dzieci pojazdów, wyjaśnienie jego przeznaczenia.
 
9. Zabawa „Pojazdy”, klasyfikowanie pojazdów według jednej określonej cechy.
Dzieci układają samochody według jednej cechy:
• duże -małe,
• osobowe - ciężarowe,
• poruszające się po drogach - po torach.
 
10. „Czym podróżujemy?”, nazywanie pojazdów.
Wypowiedzi dzieci, jakimi środkami transportu już podróżowały.
 
11. Zabawy na placu przed domem różnymi pojazdami.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 23.06.2020 r.
 
Temat: „Pojazdy poruszające się w powietrzu”.
 
1. Śpiew piosenki „Słoneczko”.
 
2. Pojazdy poruszające się po ziemi, wodzie i w powietrzu.
 
Rozmowa na temat pojazdów kierowana przez rodzica.
 
3. Oglądanie filmu dla dzieci „Samoloty”.
 
4. „Pojazdy poruszające się powietrzu”:
- wypowiedzi dzieci na podstawie ilustracji i filmu,
- poznanie pojazdów powietrznych: samolot, helikopter, balon, latawiec,
- zabawy sylabami (podział nazw pojazdów na sylaby, wystukiwanie, wyklaskiwanie, układanie tylu klocków, ile jest sylab w słowach).
 
5. Malowanie lub oklejanie rolki po papierze toaletowym - przygotowanie do zajęć.
 
6. „Stop” - zabawa ruchowa.
Dziecko maszeruje po sali w różnych kierunkach na hasło: stop, zatrzymuje się w dowolnej pozycji.
 
7. Wykonanie samolotu: z pomalowanej rolki po papierze i z dwóch pasków o rożnej długości, wyciętych z bloku technicznego.
Dzieci przykleją paski tak, aby utworzyły samolot.
 
8. „Balon”, zabawa ruchowa.
Odbijanie balonu tak, aby nie upadł na ziemię.
 
9. Zabawa „Samoloty”.
Dzieci wykonują polecenia rodzica:
- Samoloty startują (dzieci kucają z rękoma podniesionymi do boków, powoli wstają).
- Samoloty lecą (dzieci biegają po pomieszczeniu).
- Samoloty lądują (dzieci powoli kucają).
 
10. Rysowanie po kropkach samolotu, dorysowywanie okien, kolorowanie.
 
11. Zabawa przy piosence „Jestem pilotem”.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 24.06.2020 r.
 
Temat: „Bezpieczna podróż
 
1. Śpiew piosenki „Słoneczko”.
 
2. „Taniec chustek”.
 
3. Zabawa „Stop”.
Dzieci maszerują po sali w różnych kierunkach, na hasło: stop! zatrzymują się w dowolnej pozycji.
 
4. Zabawa „Głośno, cicho”.
Dzieci poruszają się po sali zgodnie z poleceniem rodzica: cicho(idą na paluszkach), głośno(idą tupiąc).
 
5. Co to za dźwięk? - zagadki słuchowe.
Dzieci odgadują nazwę pojazdu, która jest związana z dźwiękiem:
- Szum morza,
- Pisk opon,
- Trąbienie, 
- Stukot szyn.
 
6. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Jedzie pociąg”.
 
7. „Skaczemy po kamieniach” - zabawa ruchowa z elementem skoku.
Na dywanie rozkładamy gazety, będą to kamienie, reszta podłogi to woda. Zadaniem dzieci jest poruszać się tak, aby nie wpaść do wody (dzieci skaczą z gazety na gazetę).
 
8. „Czym podróżujemy” - rozwiązywanie zagadek słownych.
 
- Wciąż nim podróżuje: cztery koła ma.
Prosta to zagadka.
Kto odpowiedź zna?
(samochód)
 
- Pędzi tak szybko, że aż
chwytam się za głowę.
Czy zgadniecie jakie to auto?
(wyścigowe)
 
- Mama, siostra, nawet tata.
Na wakacje wciąż nim lata.
(samolot)
 
- Wagon za wagonem wciąż jedzie po szynach.
Kto z Was mi powie, jaka to maszyna?
(pociąg)
 
- Trzykołowy jest mały, dwukołowy duży.
Gdy jest ładna pogoda,
to do jazdy służy.
(rower)
 
9. Zabawy na placu przy domu, piłką, skakanką.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 25.06.2020 r.
 
1. Śpiew piosenki „Słoneczko”.
 
2. Zabawy z piosenką „Lody poziomkowe”.
 
3. Słuchanie piosenki „Płyną po wodzie statki”.
 
4. „Pojazdy pływające”.
• Zabawa badawcza „Co pływa, co tonie?”.
Rodzic pokazuje dziecku trzy pojazdy: metalowy pojazd, plastikowy pojazd i łódkę wykonaną z papieru. Dzieci wkładając do miski z wodą pojazdy sprawdzają, które pływają, a które toną.
Rozmowa na temat przeprowadzonego doświadczenia.
 
5. Ćwiczenia oddechowe „Łódka na morzu”.
Dziecko siada przy stoliku, na środku stolika - morza stawiamy łódkę wykonaną z papieru. Dziecko dmuchając wprawia ją w ruch.
 
6. „Na morzu”, zabawa ortofoniczna.
Dzieci naśladują szum morza, warkot silnika.
 
7. „Żaglówka” - praca plastyczna.
- Przyklejanie pasków bibuły na tekturę (fale morskie).
- Wycinanie z kolorowego papieru trójkąta (żagla).
- Umocowanie żagla na wykałaczce.
- Wypełnienie połówki orzecha włoskiego plasteliną, umocowanie żagla.
- Ustawienie gotowej żaglówki na przygotowanych falach morskich.
 
8. Zabawy na świeżym powietrzu z wykorzystaniem piłki, skakanki itp.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zajęcia z dnia 26.06.2020 r.
 
Temat: „Wkrótce wakacje
 
1. „Bajki, które dzieci lubią” - słuchanie dowolnej bajki czytanej przez rodzica.
 
2. Zabawa „Samochody”.
Dzieci biegają po pomieszczeniu, kiedy widzą krążek zielony.
Po zmianie kolorów - na czerwony, zatrzymują się.
 
3. Rozwiązywanie zagadek obrazkowych i słownych.
 
- „Gdzie pojechały dzieci na wakacje” - zagadki obrazkowe.
Odgadywanie, gdzie dzieci pojechały na wakacje na podstawie małego fragmentu obrazka: morze, góry, miasto, wieś (proszę o skorzystanie z Internetu lub własnych książek).
 
- „Wakacyjne puzzle”.
Układanie obrazków z części (wykorzystanie widokówek, obrazków z gazet).
 
- „Zgadnij, co to jest?”.
• Latem świeci słońce na zielonej ......?
(łące)
• Gdy deszczyk pada, cieszy się żabek ......
(gromada)
• Przez ulicę przechodzimy, gdy jakie światło widzimy? ......
(zielone)
• Gdy słońce mocno świeci, wkładają na głowę go dzieci.
(kapelusz)
 
4. „Samoloty”, zabawa ruchowa.
Dzieci poruszają się po pokoju z uniesionymi w bok ramionami.
 
5. Śpiew piosenki „Lody poziomkowe”.
 
6. Zabawy przy piosence „Słoneczko”.
 

Zabawy na świeżym powietrzu z piłką, skakanką.


ŻYCZĘ WAM, KOCHANE DZIECI, BEZPIECZNYCH I SŁONECZNY WAKACJI ☀️😘!

 

 

f t g m